Zpomalte. Rychlost vloni zabila 148 lidí. Dubnový Národní den bez spěchu se blíží

Profilovka
před 3 hodinami

Každou třetí smrtelnou nehodu na českých silnicích způsobila v loňském roce nepřiměřená rychlost. Přesto polovina řidičů přiznává, že povolenou rychlost pravidelně překračuje. Česká asociace pojišťoven i letos v dubnu ve velkém upozorňuje na zbytečný spěch za volantem a riskantní honbu za pár minutami navíc. Samotný Národní den bez spěchu letos připadá na 23. dubna. Iniciativa připomíná, že odložit některé aktivity, byť jen o pár minut,  může zachránit lidský život. Proto se i letos symbolicky zpozdí některé významné události. 

Snímek obrazovky 2025-04-21 105502.png

„Ve spěchu děláme chyby. A na silnici mají chyby fatální následky. Nepřiměřená rychlost způsobila v posledních 15 letech přes 205 tisíc dopravních nehod a stála život více než tři tisíce lidí. To je, jako kdyby zmizelo celé menší město. Každý z těch životů měl větší cenu než pár minut, které se někdo snažil dohnat,“ říká Jan Matoušek, ředitel České asociace pojišťoven, a dodává: „Žijeme v opravdu hektické době, v nepřetržitém závodu s ručičkou na hodinách a snažíme se stihnout nemožné. Je to právě spěch, který je podle průzkumu České asociace pojišťoven hlavním důvodem, proč řidiči překračují povolenou rychlost.“

Za posledních patnáct let způsobili řidiči při nepřiměřené rychlosti celkem 205 597 dopravních nehod. Téměř polovina z nich, konkrétně 77 659, skončila s vážnými následky. Podle statistik je navíc nepřiměřená rychlost na vině u téměř 15 % všech nehod, a dokonce u více než 36 % těch, které skončily smrtí. Jen za loňský rok zemřelo kvůli rychlosti 148 lidí. Paradoxem zůstává, že zatímco 58 % veřejnosti považuje rychlou jízdu za velmi nebezpečnou, celá polovina řidičů přiznává, že rychlostní limity překračuje pravidelně.

Z hlediska krajů se mezi nejrizikovější řadí Plzeňský a Jihočeský, kde je dlouhodobě každá pátá nehoda způsobena nepřiměřenou rychlostí. Nejohroženější skupinou jsou pak i nadále mladí lidé ve věku od 18 do 24 let – až 33 % jejich nehod má hlavní příčinu právě v nepřiměřené rychlosti. Většinou přitom řídí starší vozy, často bez moderních bezpečnostních systémů. Kritickým obdobím jsou zimní měsíce – prosinec a leden, kdy kvůli nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky dochází k nehodám nejčastěji.

Národní den bez spěchu se v Česku uskuteční potřetí. Letos znovu proběhne po celé republice a jeho symbolem zůstává zpoždění vybraných událostí, nejčastěji o 13 minut. Právě tolik lze při běžné cestě mezi Prahou a Brnem ušetřit překročením rychlosti o zhruba 20 km/h – a právě taková rychlost mnohdy rozhoduje o životě a smrti. Osvětová iniciativa připomíná fakt, že v kontextu celého života pár minut nic neznamená, ale snaha
je ušetřit rychlou jízdou může mít fatální následky. 

Celá iniciativa, která má za cíl tyto statistiky změnit, navazuje na úspěšný projekt 13 MINUT. Cílem je podnítit veřejnost k zamyšlení se nad nebezpečími, která přináší nepřiměřená rychlost a spěch za volantem. Jde o výzvu všem řidičům, aby zpomalili a přemýšleli o tom, zda skutečně potřebují kvůli spěchu riskovat své zdraví i zdraví ostatních. Součástí kampaně je také dokumentární film 13 MINUT Víta Klusáka, který zachycuje skutečné příběhy lidí, jimž spěch za volantem nenávratně změnil život. 

„K zapojení do iniciativy oslovujeme nejrůznější firmy, školy, úřady i známé osobnosti. Každý, kdo se ztotožňuje s myšlenkou, že dohánět čas za volantem je zbytečný hazard, se k nám může přidat, stačí se na nás obrátit nebo sdílet náš manifest na sociálních sítích. Pevně věřím, že i letos překvapíme rozmanitostí aktivit zapojených partnerů,“ dodává Milada Veselá, vedoucí komunikace České asociace pojišťoven. Symbolické zpoždění se v posledních letech podařilo propsat do začátku fotbalových zápasů nebo divadelních představení, ale i zahájení školního vyučování. Upozornění na alarmující statistiky obětí dopravních nehod vloni symbolizovalo i zastavení hodin a vyzvánění smrtky na pražském orloji. Firmy se připojují nejen vlastními akcemi, ale třeba formou posunutí pravidelných porad o pár minut.

Kampaň můžete od začátku dubna vidět na českých silnicích, ulicích i v budovách významných institucí. „Národní den bez spěchu připomíná důležitou věc – že největší hodnotu má život, a ne ušetřených pár minut. Podobné preventivní kampaně vždy moc ráda podpořím. Žijeme ve světě, ve kterém jsme pod neustálým tlakem výkonu a rychlosti a zapomínáme, že právě klid, ohleduplnost a rozvaha jsou klíčové pro to, abychom chránili nejen svoje zdraví, ale i zdraví lidí kolem nás. Zpomalit nebo zastavit se není slabost – je to síla, která může zachránit život,“ říká Alexandra Udženija, náměstkyně primátora hlavního města Prahy.

Snímek obrazovky 2025-04-21 105414.png

Celý letošní manifest a informace ke kampani najdete na webových stránkách projektu narodnidenbezspechu.cz. Do projektu se ale může připojit každý, například sdílením hlavní myšlenky na sociálních sítích Facebook a Instagram.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.