Zeptej se vědce! live na Týdnu AV

Profilovka
01. 11. 2023

Na akademické půdě je vždy prostor pro zvídavé dotazy!

Ve kterých schopnostech si zvířata nezadají se superhrdiny akčních filmů? Co vám může spočítat Schrödingerova kočka? Je modré světlo strašák, nebo parťák? A proč bychom neměli brát konspirační teorie na lehkou váhu?


Nebo máte vlastní otázku, na kterou byste rádi dostali odpověď od odborníka? Přijďte se zapojit do debaty s vědkyněmi a vědci z projektu Zeptej se vědce! Ti už přes dva roky odpovídají na vaše záludné otázky (nejen) na sociálních sítích. A není to jen tak – odpovídají vám na základě prostudování dosavadních výzkumů, jako při správné vědecké práci. Tak si nenechte ujít možnost se jich zeptat naživo v rámci letošního Týdne Akademie věd!

sobota 11. 11., 14:00 - 15:30
Publikum: rodiny s dětmi, 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ, studenti SŠ, studenti VŠ, dospělá veřejnost, senioři
Téma: biologie, filosofie, fyzika, hydrologie, chemie, informatika, medicína a farmacie, svět vědy, technika a technologie, životní prostředí
Přibližná délka trvání: 90 min
 

Diskutující

Mgr. Ondřej Fišer – chování zvířat
Superhrdinové zvířecí říše
Jaké jsou mimořádné schopnosti a adaptace zvířat? Kamufláž chobotnic, nesmrtelnost mloků, zombie sýkory nebo mravenčí mastičkáři je jen výběr z mnoha fascinujících příběhů.
 
Mgr. Eliška Mikysková, Ph.D. – čištění vody, geochemie vody
Mýty a povídačky o čisté vodě
Je voda z čističky odpadních vod skutečně čistá? Těžké kovy ve vodách – proč jsou nebezpečné a jak je účinně odstranit?
 
Mgr. Tomáš Koblížek, Ph.D. – konspirační teorie a dezinformace
Náhoda, nebo spiknutí? Proč nebrat konspirační teorie na lehkou váhu
Konspirační teorie jsou často vnímány jako potřeštěný způsob, jak vysvětlit nějakou událost – třeba 11. září… Co když ale nejde jen o domnělé spiknutí a ona teorie je založena na záměru někomu uškodit? Jsou konspirační teorie skutečně jen „neškodný folklór“ současnosti?
 
RNDr. Adam Obr, Ph.D. – nádorová biologie, výživa a sport
Máte svaly? A mohl bych je vidět?
Slyšeli jste někdy někoho říct "kéž bych tak byl méně silný!"? Ne? A víte, jak být silnější? Nebo chcete mít jen (přiznejte se!) velké svaly? Můžeme probrat všechno o silovém tréninku, o tom, jak svaly rostou, proč nás po tréninku bolí a k čemu je dobré je mít – až do nejmenších molekulárních detailů.
 
Mgr. Vendula Lužná, Ph.D. – chronobiologie, spánek
Modré světlo: strašák, nebo parťák?
Proč není dobré nosit celý den červené brýle? Kdy modré světlo pomáhá? Jak ho využít, když vstáváme v zimě do tmy? A co světelný smog?
 
Ing. Slávka Čubanová – materiály, biomechanika, 3D tisk
Postoj a jeho stabilita
Proč je pro člověka dobré chodit po dvou? Co vše ovlivňuje naši rovnováhu a stabilitu? A jak se to dá změřit?
 
RNDr. Aleš Dvořák, Ph.D. – biochemie a patobiochemie, výživa
Měl bys běžet, jestli to chceš stihnout
Zapomeňte na instantní recepty a návody, jež mají zajistit nemožné na počkání a zázraky do tří dnů. Kde se vlastně bere energie? Proč bychom měli sportovat? Jsou moderní stravovací systémy skutečně tak zdravé, jak nám někteří tvrdí? Nakoukneme pod pokličku toho nejkomplexnějšího stroje, jaký člověk zná: lidského těla.
 
Mgr. Michal Kraus – mikrobiom
Proč jsme jenom chodící Petriho miska
Nejsme sami. Možná ne ve Vesmíru, určitě ale ne v našem těle. Mikrobiom, miliony mikroorganismů ve střevě nebo na kůži, nás bude provázet až do samého konce. Co je ale zač a k čemu ho potřebujeme? A může nám naopak někdy škodit? Pokud ano, jak se o něj starat, aby nám byl dobrým společníkem na celý život?
 
MMath Jonáš Fuksa – kvantová mechanika a kvantové počítače, teoretická fyzika, strojové učení
Co vám může spočítat Schrodingerova kočka
Co jsou to kvantové počítače? K čemu jsou dobré dnes a co si od nich slibujeme do budoucna? Příběh důležitého výzkumu na pozadí velkých slibů, zavádějících titulků a komplikovaně se tvářících pojmů.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image