Na konci září byla spuštěna platforma Férová domácnost, která otevírá debatu o tom, jak si dělíme práci v domácnosti a péči o naše blízké. Tato práce totiž není mezi muže a ženy rovnoměrně rozdělena. Není to problém jen českých domácností, je to tak všude na světě. Mezinárodní organizace práce uvádí, že na celém světě ženy a dívky zastanou 76 % veškeré domácí práce a péče. Ženy věnují víc času péči o děti, nemocné a starší členy rodiny, ale hlavně nesou na bedrech velkou část rutinní každodenní práce s spojené s vařením, úklidem a praním prádla. Muži věnují víc času placené práci, leží na nich hlavní zodpovědnost za uživení rodiny a přichází o příležitost trávit se svými dětmi více času.
Férová domácnost bude toto téma zvedat, prezentovat zajímavá data, sdílet rozhovory s lidmi, kteří k tomu mají co říct, a hledat nástroje, jak partnerům pomáhat si doma rozdělit práci a péči tak, aby s tím byli všichni spokojení. Již nyní si na webu můžete přečíst důležitá data nebo třeba inspirativní rozhovor s manželi Alicí a Filipem o tom, jak to mají doma rozdělené a jak o dělbě rolí přemýšlí.
Jeden z nástrojů, jak začít doma měnit rozvržení sil, můžete využít už dnes. Jmenuje se audit domácnosti. Je to seznam běžných činností spojených s chodem domácnosti a péčí o její členy, kde si můžete zaškrtnout, kdo se jim u vás věnuje a v jaké míře. V seznamu najdete klasické domácí práce jako luxování, vaření, nákupy, ale také položky patřící do sféry tzv. mentální zátěže. To je velká a neviditelná část péče o domácnost, která obnáší všímavost (dochází zubní pasta), plánování (děti potřebují objednat k zubaři), organizaci (rodinné oslavy, dovolené) a monitoring (jaké dělá dítě pokroky na hodině angličtiny). V závěru auditu najdete krátký návod, jak s ním dál pracovat, jak doma začít mluvit o dělbě rolí a hlavně jak začít pomalu měnit věci k větší spokojenosti všech.
Férovou domácnost můžete sledovat na Facebooku, Instagramu, nebo si přihlásit odběr newsletteru. Pravidelně posílá do světa zajímavé postřehy, tipy a zjištění.