S pojmy jako emancipace, feminismus či inkluze se v Česku stále pojí několik předsudků. Nová umělecká realizace "We Should Have a Talk" organizace PRAHO! project v pražských Jinonicích otevírá veřejnou debatu k tématu genderové nerovnosti. Vernisáž byla v dubnu slavnostně zahájena projevy spoluautorů realizace a starostky Prahy 5, po kterých následovalo první oficiální představení členů projektu. Večer vrcholil koncertem elektronické kapely Viah a VJingem Niny Sibinské.
Za nově vznikající realizací stojí nespočet občansky angažovaných osob, mezi které patří například Markéta Pekarová Adamová, Matt Field, Klára Laurenčíková, Radka Šimková, Danuše Nerudová, Barbora Urbanová. Právě předsedkyně poslanecké sněmovny České republiky, Markéta Pekarová Adamová, se k práci projektu vyjádřila následovně: “Líbí se mi, že projekt Praho! otevírá svébytné okno do duše našeho hlavního města a že pomáhá přetvářet jeho zdejší veřejný prostor v živou galerii plnou básní a uměleckých děl. Ty tak promlouvají přímo k lidem a zároveň ukazují, že k sobě máme ve skutečnosti často mnohem blíž, než by se nám mohlo zdát.”
Instalace “We Should Have a Talk” má svůj přesah i v digitálním světě. V rámci uměleckého zpracování jsou na stěnách umístěny QR kódy, které odkazují na pestrý odborný obsah a další formy uměleckého vyjádření, např. audioprůvodce či série video rozhovorů, které skrze příběhy respondentů přibližují témata feminismu, se kterými se mohou lidé v každodenním životě setkat.
Autorkou výtvarné podoby realizace je ilustrátorka Lucie Lučanská. “Práci na murálu o feminismu vnímám jako takovou posilující akci. Mít k dispozici tak velký prostor k vyjádření je skvělý pocit, velmi osvěžující po zimních měsících strávených na malých formátech. Líbí se mi pozorovat, jak projekt ožívá a představovat si, že možná podnítí diskuse kolemjdoucích a inspiruje ostatní, nebo někoho nadzvedne ze židle,” říká návrhu realizace Lučanská.
O umělecké organizaci PRAHO! projekt
Jelikož v pražském veřejném prostoru spousta míst chátrá, v roce 2021 se rozhodli v organizaci PRAHO! project to změnit. Pomocí umění a QR kódů začali navazovat anonymní dialog s pražskou společností a do veřejného prostoru města začali umisťovat několik desítek básní ve formě samolepek, plakátů, billboardů či uměleckých instalací. Nejen, že se prokázalo, že projekt lidi spojuje, ale dodává městu novou tvář.
Od spuštění projektu se jim dostalo na 50 tisíc výpovědí poukazujících na jedinečnost každého z nás. Mnohé si protiřečí, jiné se opakují – časté jsou například zmínky o pocitu samoty či neporozumění. Lidé – i možná díky skutečnosti, že je projekt anonymní – sdílí své obavy a tajemství, zasílají svoji poezii, kresby či dokonce krátké filmy. Jde o neuvěřitelnou sbírku názorů, pocitů, uměleckých vyjádření či myšlenkových pochodů.
Tyto výpovědi nadále citlivým způsobem organizace zpracovává a navrací je zpět do Prahy ve formě uměleckých instalací či revitalizací. Jejich realizace mají za cíl nejen nastavovat zrcadlo společnosti tím, že ukazují rozličnou škálu všech názorů, ale také edukují a vzájemně společnost propojují. V roce 2023 jsme tak interaktivně a umělecky zpracovali podchod pod zastávkou Vychovatelna (na téma klimatické krize a úzkosti s ní spojené), nebo Fügnerovo náměstí na Praze 2 (na téma partnerských vztahů a práv LGBTQ+ komunity). V roce 2024 byla instalace realizována v podchodech a na zdech kolem pražské stanice metra JINONOCE.
Zpracováno dle podkladů ONLINE od projektu Praho!projekt