Tvorba Wikipedie není jen o psaní nových hesel nebo vylepšování těch stávajících. Zkvalitňovat její obsah lze i jinými způsoby. S jedním z nich přichází mezinárodní výzva s názvem Wikipedia Pages Wanting Photos (zkráceně WPWP), která se zaměřuje na propojování článků bez ilustračních obrázků s vhodnými fotografiemi.
Důvody výzvy
- Na Wikipedii existují tisíce článků, kterým chybí ilustrační fotografie.
- Na Wikimedia Commons, centrálním úložišti licenčně volného multimediálního obsahu, zase existují tisíce fotografií, které neilustrují žádný článek.
- Ilustrační obrázky pomáhají lepšímu pochopení konkrétních článků.
Proč se do výzvy zapojit
- Seznámíte se s projektem Wikimedia Commons a jeho využitím nejen pro Wikipedii.
- Naučíte se vkládat obrázky do článků Wikipedie.
- Poznáte, jaké to je editovat Wikipedii.
- Zvýšíte kvalitu encyklopedických hesel, a tím i celkového obsahu Wikipedie.
- Díky své aktivitě můžete získat poukázku v hodnotě 500 Kč na nákup knih.
Jak se do výzvy zapojit
- Vyberete si článek bez ilustrační fotografie ze stránky výzvy.
- Na Wikimedia Commons vyhledáte vhodný ilustrační obrázek.
- Vložíte obrázek do vybraného článku pomocí tohoto návodu.
- Při ukládání editace přidáte do jejího shrnutí hashtagy #WPWP a #WPWPCZE, aby bylo možné vaši editaci v rámci výzvy dohledat.
- Vložení ilustračního obrázku uskutečníte v období od 1. července do 31. srpna 2024.
[1]
Využití pro učitele
Výzva WPWP může být vhodnou příležitostí také pro učitele, jak zažít Wikipedii z pohledu editorů, stát se součástí komunity wikipedistů a wikipedistek a následně, v novém školním roce, do ní přivést své žáky a žákyně prostřednictvím stejné aktivity, např. v rámci obdobné školní výzvy s názvem Wikipedie potřebuje fotografie.
Výzva je jen začátek
Zapojením do uvedené výzvy to však skončit nemusí. Žáci mohou články bez ilustračních obrázků propojovat také s vlastními fotografiemi, které předtím sami pořídí a následně nahrají do úložiště Wikimedia Commons. Využít k tomu mohou například projekt Fotíme Česko (psali jsme o něm v článku Fotíme Česko se žáky) nebo soutěž Czech Wiki Photo (více v článku Czech Wiki Photo jako příležitost rozvoje digitálních kompetencí žáků).
Tím pomohou nejen zlepšit kvalitu Wikipedie, ale tvorbou otevřeného multimediálního obsahu zanechají důležitou digitální stopu, která bude mít dosah i mimo Wikipedii či další projekty Wikimedia Foundation. A to je asi ta nejlepší motivace, jakou jim můžeme dát.