Včelí rojení. I včely odpočívají. Volejte pana Glasera z Ořechu, pokud uvidíte odpočívající roj.

Zveřejňujeme apel a vzkaz včelařů, text nám dodal pan Glaser, kterého znáte z akci na třináctce a zve vás do svého Včelína a Muzea českých Vánoc. 
 
Když uvídíte odpočívající včelstvo, volejte rovnou pana Glasera, zajistí odchyt a přesun včel do úlu. Vladimír Glaser 602614170 http://muzeumceskychvanoc.cz/kontakt/
 
Jaro je v plném proudu a pomalu přichází čas včelího rojení. Včely se rojí ve chvíli, kdy mají dostatek potravy a namnoží se natolik, že se nevejdou do úlu a musí řešit bytovou otázku. To dělají tak, že přestanou krmit matku a si vytvoří (speciálně vykrmí od vajíčka) novou. Stará zhubne a cca 2 dny před tím, než se vylíhne nová řekne včelám "holky jdeme". Vezme polovinu včel, ty si naberou do medového váčku medu kolik unesou a vyletí ven. Pověsí se na nejbližší větev a děsí kolemjdoucí. Zároveň vyšlou zvědy, aby našli nový domov. Dutý strom apod. Většinou nenajdou a tak přeletí o pár kilometrů dál a opět hledají a nenajdou, .... po týdnu jim dojdou zásoby a v naší "kulturní" krajině zahynou. Aby tomu tak nebylo, je třeba včely zachránit. Pokud potkáte včelí roj, tak zavolat nejbližšímu včelaři a ten se o ně postará. Odchytne je a dá jim nový úl - nový domov.
To je ideální situace. Ale lidé obvykle kupují umělý asijský med v hypermarketu a na telefonním čísle na etiketě se nejsou schopni čínsky domluvit. Tak volají hasiče nebo policii (a ta hasiče). Hasiči včelařit neumí, nemají úly a tak zachrání lidstvo před včelím bodnutím hrdinnou likvidací včelstva chemií nebo mlecím vysavačem. Konec konců jim nařízení nic jiného ani neumožňuje.
Tohle všechno se děje podle počasí obvykle od května do konce června. Jen pokud se počasí zblázní jako v loňském roce, tak jsem byl volán k prvnímu roji již 8.4. Ale to byl opravdu extrém.
 
My tedy držíme v tuto dobu "rojovou" pohotovost" = jsem na telefonu a když mi někdo oznámí včelí roj, snažím se kontaktovat nejbližšího včelaře, aby včelám pomohl. Pokud nechce nebo nemůže, vyrážím na místo já nebo někdo z kolegů a co nejrychleji a samozřejmě zadarmo roj odchytneme, dáme mu nový domeček a tím ho zachráníme. Náklady hradíme z podpory partnerů, z peněz vydělaných na včelařských kurzech apod.
 
Foto zdroj COMMONS WIKIMEDIA, licence CC, autor: Theoduijkers

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.