Každý z nás je někdy potřeboval a potřebovat bude. Jsou tu pro nás – ať hoří, přišla povodeň, stala se vám nehoda či úraz... Po vzoru zámořské NHL se tak Sparta rozhodla jako úplně první sportovní klub v České republice věnovat v každé sezoně utkání těm, kteří za nás denně nasazují své životy – hasičům, záchranářům, policistům a vojákům. Za to jim patří náš velký dík.
Upozornit na závažný problém, který může mít fatální následky. To je cíl hokejové Sparty, která 16. ročník projektu Sparta vzdává hold zasvětí boji proti kyberšikaně. Ve spolupráci s Policií České republiky poukáže na rizika online agresivity během dvou extraligových utkání, která se odehrají 10. a 12. ledna v pražské O2 areně.
Už dlouhých 16 let vzdává Sparta hold všem hasičům, vojákům, záchranářům a policistům. Za tu dobu upozornila na řadu celospolečensky důležitých témat a dokázala pro dobročinné složky Integrovaného záchranného systému a Armády ČR vybrat už neuvěřitelných 8 564 951 korun.
„Projekt Sparta vzdává hold už dávno překračuje hranice hokeje. Loňský rekordní ročník, věnovaný záchranářům a operátorům tísňových linek, je pro nás obrovským závazkem. Zdůraznili jsme nenahraditelnou roli anonymních operátorů při záchraně lidských životů a upozornili na důležitost správně podané první pomoci. Věřím, že s pomocí fanoušků a partnerů znovu zajistíme hodnotný finanční příspěvek pro nadační fondy jednotlivých složek, ale hlavně upozorníme na obrovský aktuální problém, kterým je kyberšikana," říká člen správní rady HC Sparta Praha Jakub Dlouhý.
Téma kyberšikany jako celospolečenského problému není náhodně vybrané. Během loňské sezony se s ní setkal útočník Sparty Michal Řepík a rozhodl se problém řešit právě s Policií České republiky. „Přišla mi opravdu hodně ošklivá zpráva, která se dotkla i mé rodiny a dvou dětí. Nechci, aby se toto chování stalo standardním,“ vyzývá Řepík, který daný „hejt“ sám čte ve videu pro tento ročník. Problém se rozhodl řešit právě s policií.
„Řada útočníků v online prostředí si myslí, že jsou anonymní a nepostižitelní. Ale policejní vyšetřovatelé je umí odhalit stejně jako v reálném světě. A jejich nepřijatelné chování, které můžeme označit kyberšikanou, pak končí obviněním z trestného činu nebezpečného vyhrožování, vydírání, nebezpečného pronásledování nebo pomluvy. Pokud se stanete terčem kyberšikany, zálohujte si chaty, udělejte si jejich screeny a obraťte se na Policii České republiky. Jsme připraveni Vám pomoci,“ ujišťuje kpt. David Kovář, vyšetřovatel z úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.
„Čím více jsme se tématem zabývali, tím víc nás šokovalo, kolika lidí se kyberšikana dotýká. Nejde jen o sportovce, herce nebo známé osobnosti – zasahuje i žáky ve školách. Nadávky, urážky a ponižování nejsou jen na sociálních sítích, ale i ve školních chatovacích skupinách. Jako Sparta chceme jít příkladem i mimo led. Věříme, že naše komunikační síla může pomoci upozornit na důležitá celospolečenská témata,“ vysvětluje myšlenku letošního ročníku marketingový ředitel David Dinda.
Díky tomu se k projektu přidaly i další osobnosti nejen z hokejového prostředí. Jednou z tváří se stala mistryně světa v kickboxu a účastnice letošního ročníku Stardance Martina Ptáčková. Sama se s kyberšikanou v rámci televizní soutěže setkala, zároveň se této problematice dlouhodobě věnuje v rámci projektu Šikana do klece.
Projekt vyvrcholí dvěma extraligovými zápasy v zaplněné O2 areně, v nichž sparťané vyzvou v netradičních dresech týmy Vítkovic a Litvínova. „Díky našim i extraligovým partnerům se opět podařilo dresy barevně sladit. Stejně jako loni na sobě graficky nesou také hlavní téma. Nepříjemné urážky a hejty se na dresech rozplynou. A to zejména díky tomu, že se kyberšikaně společně postavíme,“ dodává Dinda.
Fanoušci se mohou těšit v obou zápasech na speciální ceremoniál a výstavu speciálů techniky Integrovaného záchranného systému a Armády ČR. Podpořit projekt mohou dražbou hraných dresů i možností nákupu výjimečných zážitků a hokejových artefaktů na webu Donio.cz.
Převzato se souhlasem z webu HCSPARTA.CZ