Každou druhou středu v měsíci v DDM Stodůlky probíhá ZDARMA od 18:00 otevřené setkání rodičů a prarodičů dětí školou povinných, které zajímá smysluplné používání digitálních technologií ve výchově a vzdělávání. Během cyklu 9 setkání ve školním roce se rodiče seznamují s trendy a novinkami v oblasti digitálních technologií a dětí. Setkání jsou realizována v rámci projektu „šablon OP JAK“ DDM Praha Stodůlky, na setkáních spolupracují lektoři Elixíru do škol, FAKESCAPE, TIB a dalších organizací. V únoru bude setkání o kyberbezpečnosti od společnosti FAKESCAPE, již nyní se můžete hlásit ZDE.
Rodičovská kontrola digitálních zařízení dětí
Na lednovém setkání proběhla diskuze o možnostech, které mohou rodiče využít při monitorování aktivit dítěte na internetu a s aplikacemi, pokud dítě používá své zařízení nebo svůj vlastní podúčet na domácím počítači. Pro setkání lektoři Petr Naske a Daniel Suchánek z organizace Elixír do škol připravili checklist a dotazník, kde se sami můžete zamyslet nad tím, jaká nastavení používání internetu doma/u dítěte používáte nebo byste se rádi naučili používat. Společně s rodiči jsme našli 14 možností toho, kde a jak si monitoring aktivit dítěte nastavit a kde následně pečovat o důvěru s dítětem, že sdílení daných aplikací a pravidel je zcela v souladu s rolí rodič/dítě. Dotazník si můžete vyzkoušet i vy sami online, zde jsou jednotlivé části dotazníku.
- Co to je blacklist URL adres?
- Jaká ochrana se dá nastavit na domácím routeru? Povolení/zakázání konkrétního zařízení/mobilu pomocí MAC adresy na routeru doma.
- Jak se používá VPN domácí sítě a jak se na ní připojím mimo domov?
- Mám šanci monitorovat minimální věk u všech aplikací, které děti používají? Kontroluji instalaci jednotlivých aplikací?
- Vím, jaká data o mém dítěti sbírají jednotlivé aplikace? Umím vymazat/zálohovat data aplikací? Historii prohlížení?
- Proč a kdy se vyplatí přepnutí zařízení do továrního nastavení? Vím, jak a kdy použít?
- Jaký antivirový program pro svůj mobil/PC potřebuji? Přemýšlím o zlepšení antivirové ochrany mobilů a PC doma?
- Umím a chci monitorovat čas dítěte na technologii? Používám postupy na odlišení času na „hraní“, „učení“.
- Umím zálohovat a vím jak se zálohami pracovat? Umím vyhodnotit digitální stopu dítěte?
- Sledování polohy dítěte, hodinky, airtag a podobně.
- Vhodný tarif telefonu, blokování datového tarifu v samoobsluze operátora nebo v zařízení dítěte.
- Nastavení hotspotu ze zařízení dítěte, aby se dítě mohlo připojit jen, když rodič rozhodne.
- Používání vhodného správce hesel.
- Regulace a dvoufázové ověření pro platby na internetu a kreditní kartou.
Na setkání několikrát zaznělo, že do 15 let věku je za konání dítěte online a s digitální zařízením odpovědný jeho zákonný zástupce a tomu se musí podřídit pravidla vzájemné komunikace. Například jsme narazili na riziko, že je současným trendem to, že už i děti prvního stupně mají na svých mobilech aplikaci WHATSAPP, i když tato služba je oficiálně povolena k užívání uživatelům starším 16 let. Tedy, pokud rodič dovolí dítěti takovou službu používat, musí si být vědom všech rizik spojených s používáním tohoto nástroje.
Jaké druhy rodičovské kontroly digitálního světa existují?
V úvodu setkání se rodiče seznámili s druhy přístupu k „rodičovské kontrole“. Obecně se tímto termínem nazývá soubor pravidel a nastavení techniky, kterým rodič monitoruje, spravuje nebo kontroluje čas a obsah toho, co dítě s digitálním zařízením dělá a jak, kam a proč se připojuje na internet.
Pokud se dítě připojuje k internetu doma, kde má nějakou domácí WIFI síť, můžete monitoring a kontrolu používání internetu regulovat na WIFI routeru, který doma používáte. Rodičovskou kontrolu na WIFI doma můžete uplatnit v rámci celé domácnosti (případně jiného prostoru např. školy) přímo na WIFI routeru. Tato forma rodičovské kontroly vyžaduje vyšší digitální dovednosti, ale díky podrobným návodům se dá zvládnout. Souvisí také s možným nastavením VPN sítě doma. Na této adrese si můžete přečíst návod od Spajka.
Nejčastější formou kontroly zařízení dítěte je nainstalování aplikace rodičovské kontroly do mobilu rodiče, který spáruje své zařízení se zařízením dítěte. Tyto aplikace mohou být připravené pro použití v rámci jedné platfomy (typu výrobce zařízení) mezi rodičem a dítětem pro jednu platformu v rámci jednoho operačního systému (např. Apple Family Sharing), většina aplikací ale zvládá spravovat zařízení dětí na různých platformách či operačních systémech (např. Microsoft Family Safety na Windows a Android, Family Link na iOS a Android).
Nemálo nastavení může rodina řešit přímo v antivirových systémech na jednotlivých zařízeních, například např. Systémy ESET a Norton 360 Delux tuto přidanou hodnotu nabízejí. Pokud rodič chce monitorovat více čas a obsah v konkrétních aplikacích, je možné u některých programů/platforem tuto rodičovskou regulaci využít (např. vlastní rodičovský dohled má Instagram, Youtube, Roblox, Playstation apod.)
Existují rodičovské kontroly, které jsou zdarma, ale je nutné se u dané služby přihlásit nebo registrovat. Je nutná registrace vás jako rodiče, ale také je obvykle nutné zřídit tzv. dětský účet pro dítě. Existují ale i zpoplatněné aplikace rodičovské kontroly. Jejich výhodou je, že jsou většinou multiplatformní (fungují obvykle na všech operačních systémech) a mají víc funkcí. Pokud zatím dítě nemá vlastní zařízení, bude vám například stačit omezení uvnitř konkrétní aplikace (např. YouTube Kids). Pokud dítě už vlastní zařízení má a hraje na něm hry (například PC s Windows), budete potřebovat už sofistikovanější aplikaci rodičovské kontroly.
Na setkání položili rodiče mnoho velmi konkrétních otázek, ale vzhledem k velikosti skupiny (přítomno bylo 22 rodičů) se lektoři nemohli do detailu věnovat všem dotazům. Nad celým setkáním visela samozřejmě základní otázka, od kdy dítěti zařízení vůbec dát a jak reagovat na situace, kdy je moje dítě „poslední ve třídě, které ještě mobil nemá“. Těmto a dalším otázkám se budeme věnovat v dalších setkáních, zejména se těšíme na dubnové setkání 10. dubna, kdy nám na třináctku zavítá Honza Kršňák, autor knihy a webu DIGIDETI.CZ
Pro zájemce o další informace nabízíme další zajímavé odkazy, které jim mohou být nápomocny v bludišti rodinné a rodičovské kontroly. Tento článek byl sestaven také z podkladů informací na portálu o2chytraskola.cz
Ilustrační obrázek Commons Wikimedia, licence CC, autor: Bicanski