Rodič 21. století: Série přednášek pro rodiče z Prahy 13 každou druhou středu v měsíci v DDM Stodůlky
Profilovka
05. 12. 2023.

Každou druhou středu v měsíci se v DDM Stodůlky můžete mezi 18:00 a 20:00 setkat zdarma s inspirativními hosty a tématy ze světa příležitostí a rizik digitálních technologií pro naše děti. V druhém listopadovém týdnu se rodiče zamýšleli nad obsahem výuky digitálních dovedností ve školách i kroužcích a sami si vyzkoušeli tvorbu jednoduché aplikace v programu SCRATCH a s robotickou pomůckou MICROBIT, inspirace ze setkání najdete níže v článku. Další setkání se koná 13. prosince od 18:00 a během tohoto setkání si s námi zahrajete v roli žáků/studentů únikovou hru Dokážeme uniknout dezinformacím? od společnosti FAKESCAPE. Vítáni jsou také učitelé, pracovníci družin a lektoři volnočasových aktivit.

Pročtěte si nyní inspirace z listopadového setkání rodičů k vlivu technologií na výchovu a vzdělávání.

Ovládej, abys nebyl ovládán

Na začátku setkání rodiče diskutovali o zkratkách a pojmech RVP, ŠVP, informatické myšlení, digitální kompetence a další. Pustili jsme si také video z kampaně Měníme osnovy a chvilku jsme nad ním diskutovali.

Rodiče se seznámili s postupem, kterým si každá škola vybírá do výuky digitálních dovedností své vlastní postupy, pomůcky, rodiče disktuovali o kvalitě výuky na vybraných školách svých dětí na Praze 13. Lektor Petr Naske, garant digicenter Elixíru do škol, učitel informatiky na ZŠ Stehelčeves a konzultant Národního pedagogického institutu ČR v oblasti digitálního vzdělávání, také představil weby a zdroje, které mohou školy, rodiče i učitelé při objevování digitálního vzdělávání používat. Weby HOUR OF CODE a CODEWEEK nabízí tutoriály a konkrétní návody, jak kreativně používat mobil či prohlížeč internetu k rozvoji dovedností, kterými se děti stanou "kriticky a informaticky myslícími jedinci".

Linkou setkání byla také diskuse o heslu bývalého amerického prezidenta, kterým podporoval zavádění proměny výuky informatiky a digitálních dovedností. "Nehrajte na svém telefonu, ale i si ho sami naprogramujte."

I když se v cyklu přednášek ve zbytku roku budeme více věnovat rizikům technologií, závislostem, rodičovské kontrole a dalším otázkám rodičů, chtěli jsme rodičům ukázat přínosy technologického světa a důvody, proč by vůbec děti měly smysluplně technologie používat. Heslo "Ovládej technologie, aby svět technologií neovládal tebe" pak může mít mnoho rovin a významů, ke kterým se ještě během cyklu setkání vrátíme.

Dětské programování

Rodiče si v další části setkání vyzkoušeli různé systémy pro práci s "novou informatikou" ve škole (od září 2023 mají povinně všichni žáci 4. a 5. tříd ZŠ výuku Práce s daty, Algoritmizace, fungování Digitálních technologií, péči o digitální stopu, dovednosti kolem základů šifrování a přenosu dat/informací). Populárním je portál UMIMEINFORMATIKU.CZ, který možná vaše děti používají v rámci celé licence pro UMIMETO.ORG ve vaší škole. Ukázky učebnic a doporučení rozložení najdete na IMYSLENI.CZ. Ověřené informace a další zdroje najdete na stránkách REVIZE.EDU.CZ.

Ne setkání jsme si vyzkoušeli úpravu jednoduchého programu v prostředí SCRATCH, vánočního přání. Rodiče upravovali tento online projekt, můžete zdarma vyzkoušet.

Na závěr setkání jsme prozkoumali možnosti pomůcky MICROBIT, která je dostupnou pomůckou pro každého mladého objevitele (a tedy i maminku či tatínka).

Připojte se k nám na nějaké další setkání, probíhají pro rodiče zdarma za finanční podpory MŠMT z projektu šablon OP JAK.

Zdroje obrázků, videa:

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image