Pojďme se podívat, jaké typické úpravy jsou s revitalizací domu spojeny, jaké benefity přinášejí a jaké jsou moderní trendy v této oblasti.
Snížení životnosti, zhoršený komfort bydlení, vysoké náklady na vytápění, nižší hodnota bytů – to jsou jen některé důsledky odkládání oprav bytových domů. Proto je třeba věnovat jim důkladnou péči a soustředit se na průběžnou revitalizaci, případně se pustit do komplexní rekonstrukce, pokud je stav nemovitosti zanedbán.
Je důležité uvědomit si, že odkládání revitalizace domu se nevyplácí – nejen, že dům postupně chátrá a ztrácí na hodnotě, ale následně vyžaduje komplexní revitalizaci, která je finančně velmi náročná.
Revitalizace bytových domů zvyšuje komfort bydlení
Rekonstrukce domu a jeho pravidelná údržba nejen zkrášluje vzhled nemovitosti, ale zejména prodlužuje její životnost, zlepšuje komfort bydlení, zvyšuje hodnotu bytů a vede k úsporám za energie – například zateplení bytového domu (střecha + obvodový plášť) a výměna oken za tepelně izolační přinese úspory za vytápění ve výši 40–60 %.
Od elektroinstalace až po zateplení bytového domu
Mezi běžné úpravy realizované při rekonstrukci bytového domu patří:
- Nová elektroinstalace – ve starších bytových domech je často elektroinstalace v původním hliníkovém provedení, což vede k vypadávání pojistek či zkratům. Proto je třeba zajistit kvalitní elektroinstalaci podle platných norem.
- Nové rozvody – při rekonstrukci je vhodné zvážit výměnu rozvodů vody, topení a plynu, pokud jsou zastaralé či nevyhovující.
- Zámečnické práce – pro působivý vzhled domu i zvýšení bezpečnosti lze provést rekonstrukci zábradlí a zastřešení.
- Rekonstrukce výtahů – staré, pomalé či malé výtahy si žádají revitalizaci vedoucí ke zvýšení komfortu bydlení. Modernizací výtahu se odstraní provozní rizika, sníží se hlučnost a energetická náročnost provozu. Pokud výtah v bytovém domě není, je na zvážení jeho vybudování.
- Rekonstrukce balkonů a lodžií – je třeba zaměřit se na izolace, zábradlí a příp. zasklení, při závažných poruchách je nezbytná výměna balkonů za nové.
- Výměna oken – stará, špatně těsnící okna způsobují velké úniky tepla, a tím vysoké náklady na vytápění. Ideálním řešením jsou kvalitní plastová okna. Vhodné je vyměnit i venkovní dveře do domu.
- Zateplení bytového domu – nové, funkční zateplení fasády a střechy, příp. suterénů, slouží jako ochrana proti klimatickým jevům, zamezuje pronikání hluku, zajišťuje statickou funkci budovy, zvyšuje komfort bydlení a snižuje náklady na vytápění.
- Další činnosti – nezbytná může být také rekonstrukce hromosvodů, opravy krovů, výměna střešní krytiny, sanace vlhkého zdiva, odizolování podlah nad sklepními prostory, čištění fasády, nátěr fasády a střechy, aj.
Moderní trendy v revitalizaci bytových domů
Kromě výše uvedených běžných úprav můžete vsadit i na moderní trendy, které zvýší komfort bydlení a zvýší hodnotu nemovitosti. Jaké to jsou a co přinesou?
Ohřev TUV tepelným čerpadlem
Jedním z možných řešení nákladů na energie je instalace tepelného čerpadla pro ohřev teplé vody. Nejčastěji se používá typ čerpadla vzduch-voda, které má minimální nároky na přípravu a je cenově nejdostupnější. Získává až 70 % energie z okolního vzduchu, takže je šetrné k životnímu prostředí a i přes vyšší počáteční investici vede z dlouhodobého hlediska ke snížení nákladů na ohřev TUV.
Vodu zvládne ohřívat po celý rok a zajišťuje její dostatek i při odběrových špičkách. Tepelné čerpadlo tak představuje nejlevnější ohřev vody a je skvělou alternativou, jak ušetřit za plyn či elektřinu. Instalovat jej lze jak uvnitř domu (např. v sušárně či kočárkárně), tak mimo něj.
Fotovoltaika na střeše bytového domu
Fotovoltaika pro bytové domy je dalším moderním trendem, který nabízí úsporu z plateb za energie. Tento ekologický zdroj energie zvyšuje komfort bydlení i energetickou soběstačnost, díky záložním bateriím je možné překlenout i výpadky sítě.
Oproti rodinným domům je fotovoltaika pro SVJ složitější a komplexnější, proto je třeba svěřit její realizaci odborníkům. Výhody fotovoltaiky pro bytové domy ale v mnohém dokonce převyšují užitečnost panelů u rodinných domů – sdružení více bytových jednotek jednoduše lépe využívá vyrobenou energii díky rozdílným životním rytmům jejich obyvatel.
Co se týká legislativy, fotovoltaiku pro bytové domy řeší zákon o komunitní energetice, resp. novela zákona č. 458/2000 Sb., energetický zákon. Elektřinu je dle něj možné sdílet buď v rámci společenství na to určených, a nebo i samostatně s omezeným počtem předávacích/odběrných míst. Na instalaci fotovoltaiky je možné čerpat i státní dotace.
Přístavba, zvětšení a zasklení balkonů
Ať už je stav stávajících balkonů nevyhovující, nebo dokonce balkony na vašem domě zcela chybí, můžete jejich rekonstrukcí či zřízením zvýšit uživatelský komfort, zvětšit obytný prostor, zajistit větší bezpečnost i snížit tepelné ztráty. Kromě samotné izolace či výměny zábradlí je při rekonstrukci balkonů možné zaměřit se na následující:
- Prodloužení balkonů a lodžií – stávající balkony a lodžie je možné rozšířit směrem ven, a zvětšit tak podlahovou plochu, a to prodloužením podlahy, předsazením závěsného ocelového balkonu u lodžie nebo přístavbou nových betonových lodžií.
- Vybudování nových balkonů/lodžií – i na místech, kde balkony nikdy nebyly, lze doplnit závěsné balkony či osadit stěny budovy bloky s novými betonovými lodžiemi.
- Zasklení balkonů/lodžií – zasklením lze získat větší obytný prostor, a navíc se sníží i tepelné ztráty a zvýší bezpečnost před zloději.
Rekonstrukce podkroví na byty
Nevyužité půdní prostory lze proměnit v nové byty. Poptávka po bytech je neustále vysoká a v mnoha lokalitách již výstavba nových bytových domů není vzhledem k hustotě zástavby možná – půdní vestavba tak řeší hned několik palčivých problémů. Z následného prodeje hotových bytů pak lze zafinancovat část revitalizace bytového domu.
Využití a modernizace vnitrobloku
Pro zvýšení komfortu bydlení se můžete při revitalizaci zaměřit i na vnitroblok. V něm lze vytvořit příjemné posezení plné zeleně, ovocných keřů a stromů, prostor pro relaxaci či grilování. Velmi populární jsou vyvýšené záhony pro pěstování zeleniny, které můžete doplnit sudy či nádržemi na dešťovou vodu pro zalévání. Lze zde také vybudovat dětské hřiště, při dostatku prostoru i vlastní bazén.
Rozpočet rekonstrukce domu a její financování
Na závěr je nezbytné doplnit, že než se pustíte do jakékoliv rekonstrukce, je třeba nechat si nejprve vypracovat projekt, rozpočet a zajistit financování. Vzhledem k tomu, že se mnohdy jedná o částky převyšující zůstatek ve fondu oprav, musí SVJ řešit financování jinou cestou. Jednou z možností je půjčka na rekonstrukci, případně lze na některé činnosti čerpat finance z aktuálně vypsaných dotačních programů. Vždy si nechte vypracovat nabídku na realizaci úprav od více firem a vyberte ten nejvýhodnější úvěr pro SVJ či jinou výhodnou nabídku financování.
Zdroj foto : Fasady-Simek
______________________________________________________________________ CO VŠE MŮŽETE SE SOUSEDÉ.CZ ZÍSKAT:
-
V naší Poradně, naleznete nejčastější dotazy a manuály pro používání portálu Sousede.cz.
-
Pravidelně pořádáme bezplatné vzdělávací webináře s odborníky, registrace a záznamy naleznete ZDE
-
Pokud hledáte dodavatele služeb, nebo jen radu navštivte naše Tržiště.
-
Informační letáky s výhodami využívání pro Předsedy SVJ a Vlastníky bytových jednotek k vytištění a vylepení na nástěnku v domě.
-
Kompletní přehled funkcí a ceník naleznete přímo na webových stránkách.