V souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem se opět začalo více mluvit o mezinárodních sankcích. Ty jsou v naší společnosti zažitě vnímané jako jakési „diplomatické, geopolitické opatření“, se kterým se setkáme maximálně nepřímo, tím, že se nám zdraží nebo znemožní dovoz nějaké suroviny. V následujícím článku se vás pokusíme přesvědčit, proč je praktické mezinárodním sankcím věnovat více pozornosti v souvislosti s bezproblémových chodem SVJ.
Sankce existovaly už před rokem 2022 (EU uplatňovala sankce proti Rusku od roku 2014, proti Bělorusku dokonce už od roku 2007), teprve s ruskou invazí na Ukrajinu začali být v Evropě pociťovány širšími skupinami obyvatel. V Čechách jsou jednou z nich i SVJ, a to zejména proto, že vlastníky bytů jsou často cizinci. A pozor, sankce se netýkají jen těch rusky mluvících!
Právní úprava
V mezinárodním právu existuje mnoho druhů sankcí (např. sektorové, obchodní, diplomatické aj.). SVJ by se měla zajímat především o sankce individuální. To jsou takové, které postihují konkrétní osoby. Jejich jména jsou k dohledání na sankčních seznamech.
Nejvýznamnější sankční seznamy:
- sankční seznam EU (naleznete zde: EU Sanctions Map),
- sankční seznam OSN (k nalezení zde: United Nations Security Council Consolidated List | Security Council),
- sankční seznam amerického OFAC (naleznete zde: Sanctions List Search).
Povinnost subjektů na našem území dodržovat sankční opatření mezinárodních organizací je upravena v zákonu č. 69/2006 Sb., o provádění mezinárodních sankcí. Porušení sankčních pravidel, i nevědomé, může mít za následek vysoké pokuty i trestní postih. Ze zahraniční praxe je pak zřejmé, že tyto, mnohdy likvidační postihy, se uplatňují i vůči fyzickým osobám nebo malým právnickým osobám. Nelze tedy spoléhat na porozumění a dobrou vůli příslušných úřadů a tuto problematiku ignorovat.
Problém zmrazeného majetku
A právě tyto sankční listy přinesly některým SVJ nemalé problémy. Podle nich byl totiž zmrazen majetek některým osobám. V těchto konkrétních případech se jednalo především o občany Ruska, ale paleta zemí, jejichž občané na těchto seznamech figurují, je mnohem pestřejší. Pokud má osoba zmrazený majetek, znamená to, že se svým majetkem nemůže disponovat. V případě bytové jednotky to znamená, že její sankcionovaný majitel ji nemůže prodat, darovat nebo jinak převést na jinou osobu. Co se týče možnosti nadále užívat jednotku, některé zdroje uvádí, že pokud by nebyl vlastník zároveň postižen sankcí omezující cestování/vstup do země, v užívání by mohl pokračovat. S tímto tvrzením však nelze plně souhlasit a je nutné se vždy podívat do konkrétního předpisu a nejlépe věc konzultovat s odborníkem. Například nařízení související s rusko-ukrajinským konfliktem (tedy původní nařízení Rady (EU) č. 269/2014) v článku 2 odst.2 přímo zakazuje hospodářské zdroje přímo či nepřímo osobě uvedené na sankční listině zpřístupnit. Hospodářským zdrojem toto nařízení myslí i nemovitá aktiva, která lze použít pro získání finančních prostředků, zboží nebo služeb. Což dle mého názoru odpovídá bytu v SVJ, a tudíž i vlastní užívání jednotky sankcionovanou osobou by mohlo přinést problémy s porušením pravidel. Většina zahraničních vlastníků však byty v České republice drží jako investiční, nikoli pro potřebu vlastního bydlení, tudíž výše zmíněná úvaha bude spíše teoretická.
Praktické problémy pro SVJ pramení jinde
Zmrazení majetku se týká celého majetku dané osoby, tedy nejen nemovitostí, ale i finančních prostředků. Daná osoba není schopna nakládat ani s bankovními účty. To v praxi znamená, že nemůže platit příspěvky do fondu oprav nebo další poplatky. Tím vznikají dluhy, které jsou prakticky nevymahatelné, neboť uplatňování právního nároku v sankcionované zemi je nyní velmi obtížné. Díky tomu vzniká neúměrné finanční zatížení pro ostatní vlastníky jednotek, protože příspěvky sankcionovaného vlastníka v rozpočtu chybí. V případě chybějících příspěvků do fondu oprav pak může dojít kvůli chybějícím financím ke zpomalení či úplnému zastavení plánovaných investic nebo oprav, zejména je-li v domě vlastníků jednotek, které sankce postihli, vícero. To může ve svém důsledku vést k tomu, že se sníží kvalita bydlení pro ostatní členy SVJ a při dlouhodobém neřešení situace se sníží i tržní hodnota nemovitosti. Na druhou stranu, pokud se SVJ rozhodne pokusit situaci aktivně řešit, mohou vznikat další náklady na mezinárodní soudní spory.
Existují i případy, kdy se sankcionovaná osoba pokusí nabídnout smírné řešení a své závazky splnit jinou formou než penězi. Nejčastěji nabízenou variantou jsou kryptoměny. Je však nutné i v tomto případě SVJ od takového řešení odradit, neboť se jedná o obcházení sankcí, za které postihy také hrozí. Podezřelé transakce je navíc SVJ povinno hlásit Finančnímu analytickému úřadu.
SVJ můžou postihnout i obchodní sankce
SVJ však nejsou postiženy jen individuálními sankcemi. V praxi již vzniklo několik problémů s obchodními sankcemi. Ty totiž podle mezinárodního práva zakazují určitým osobám obchodní aktivity. Buď podle státu, produktu nebo sektoru. U postižených SVJ se jednalo o poskytování služeb a technologií od sankcionovaných dodavatelů (fotovoltaiky nebo plynových kotlů například).
Problémy mohou nastat i při financování projektů (úvěry od sankcionovaných subjektů, omezení finančních transakcí u určitých finančních institucích nebo pro určité osoby).
Preventivní opatření
SVJ by mělo sledovat sankční seznamy, především před uzavřením jakékoli smlouvy. Mělo by také vědět o tom, že některý z vlastníků na sankčním seznamu figuruje, případně, je-li některý z vlastníků postihnut plošnými sankcemi například z důvodu své státní příslušnosti. O ideálním postupu a splnění všech souvisejících povinností v případě, že sankcionovaná osoba jednotku v SVJ vlastní, doporučujeme poradit se s odborníkem.
SVJ by mělo mít zavedeny takové procesy, díky kterým neuzavře smlouvu s dodavatelem z rizikové země. Vždy by mělo dbát na transparentnost finančních toků (plateb), veškeré platby uskutečňovat pouze prostřednictvím bankovního účtu. Pokud by k nějakému problému i přesto došlo, je nutné jej hned oznámit dozorovému orgánu, což je v České republice v případě sankcí Finanční analytický úřad (FAÚ). Preventivním opatřením naopak v žádném případě nejsou ustanovení diskriminující cizince v dokumentech SVJ.
Zdroj foto: pixabay.com ______________________________________________________________________ CO VŠE MŮŽETE SE SOUSEDÉ.CZ ZÍSKAT:
-
V naší Poradně, naleznete nejčastější dotazy a manuály pro používání portálu Sousede.cz.
-
Pravidelně pořádáme bezplatné vzdělávací webináře s odborníky, registrace a záznamy naleznete ZDE
-
Pokud hledáte dodavatele služeb, nebo jen radu navštivte naše Tržiště.
-
Informační letáky s výhodami využívání pro Předsedy SVJ a Vlastníky bytových jednotek k vytištění a vylepení na nástěnku v domě.
-
Kompletní přehled funkcí a ceník naleznete přímo na webových stránkách.