Pondělní setkávání s psycholožkou. Zveme Vás na pobočku Městské knihovny ve Stodůlkách

Profilovka
17. 11. 2023

Dětská psycholožka Mgr. Jana Víchová Vás zve na sérii svých přednášek o dětské duši, rodičovství a vzájemném soužití v rodině.

Pro naši redakci poslala Jana Víchová tuto upoutávku celé série šesti setkání v Městské knihovně ve Stodůlkách, která probíhá každé pondělí v 17:00 do 30. listopadu. Místo si prosím rezervujte na e-mailové adrese: aneta.marsal@seznam.cz.

Již 25 let se věnuji práci se somaticky nemocnými dětmi a jejich rodinami. Za tuto dobu mě moji pacienti naučili dívat se na svět a běžné i neobvyklé životní situace jejich očima. Jak asi přemýšlí batole, které poprvé naplní nočníček žádaným obsahem, všichni jásají a když se malý hrdina pokusí ten zázrak prozkoumat, ozve se „fuj!“?

  • Co má vlastně batole opravdu umět a dělat? Poznáme to podle toho, co umí a dělají děti našich přátel?
  • Proč předškolák nakreslí do břicha postavy hrneček mléka i se lžičkou a když se zeptáte, jestli lidé mají v žaludku hrneček, odpovědí vám je pohled, po kterém litujete, že jste tak hloupou
    otázku vůbec položili?
  • Co je opravdu důležité zvládnout, než půjdou děti do školy? Čím to je, že dítě, u kterého jste si přáli, aby alespoň na pár minut přestalo povídat, najednou zcela ztratí řeč nebo v lepším případě odpovídá na vaše otázky dvěma ustálenými způsoby: „Dobrý“ nebo „To neřeš“? Tato situace je mnohdy spojena s celotělovým ochrnutím, když je třeba vykonat natolik ponižující práci, jako je vynesení odpadků.
  • A jak se může stát, že dítě, které nemá z pohledu, nás, dospělých, důvod mít starosti, má najednou jizvy od pořezávání sebe sama. Proč hodné dítě najednou lže, podvádí a škodí samo
    sobě?
  • Jak děti vnímají vztahy mezi námi, dospělými, konflikty mezi rodiči či jejich rozchody? Co pro ně znamená bezpečí rodinného hnízda a jak jim můžeme pomoci zajistit pocit jistoty těm,
    kteří z jakýchkoliv důvodů nemohou žít v tzv. „klasické struktuře“ Máma, Táta, Děti, Společný domov.

Otázek je mnoho. Nabízím sérii setkání, kde můžeme sdílet své zkušenosti s péčí o děti různého věku. Hlavním cílem je zabývat se dvěma typy situací. Na jedné straně těmi, které mohou být velmi individuální a specifické, ale nejsou alarmující a není třeba se znepokojovat. Na druhé straně se chceme zaměřit na ty situace, kdy je důležité zpozornět a poradit se s odborníky, případně vyhledat psychologickou pomoc. Pokud si zájemci z našich setkání odnesou pocit větší sebejistoty v rozlišení takových situací, bude naplněn cíl těch, kteří celý tento program připravují.

Zveme Vás tedy na setkání s psycholožkou Mgr. Janou Víchovou

Sérii šesti přednášek psycholožky Jany Víchové proběhne v pobočce Městské knihovny v Praze ve Stodůlkách (Kovářova 1615/4, 155 00 Praha 13) jednou za týden od pondělka 16. října vždy v čase od 17:00 do 30. listopadu

Motto: Každé období života dítětě má svá specifika a pro rodiče může být užitečné vědět, kdy jejich děti procházejí obvyklými vývojovými milníky a v jakou chvíli by měli zpozornět.

Místo si prosím rezervujte na e-mailové adrese: aneta.marsal@seznam.cz.

Setkání pořádá Městská knihovna v Praze, pobočka Stodůlky, ve spolupráci se spolkem Zastanem se, z. s. a jsou určena pro rodiče a prarodiče dětí od nejnižšího věku až po adolescenty.

Témata přednášek:

  • 20. 11. 2023 – Adolescent. Otec-bankomat, matka-hotelová služba a jejich výrostek se občas potřebují navzájem obejmout, všichni mají emoce.

Proběhlo:

  • 16. 10. 2023 – První rok života dítětě. Pokrok každým dnem.
  • 23.10. 2023 – Radost s dětmi do tří let.
  • 30.10. 2023 – Předškolák – první moudrost a zručnost.
  • 6. 11. 2023 – Malý školák. První třídou prochází celá rodina.
  • 13. 11. 2023 – Starší školák. Cesta k samostatnosti a zodpovědnosti.

Ilustrační obrázek vygenerován službou BING.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image