Oslavy Silvestra a Nového roku v Praze. Letos bez petard.

Letos bez petard!

Zákaz odpalování pyrotechniky v historickém centru Prahy a dalších lokalitách. Za nedodržení zákazu hrozí pokuta až do výše 100 000 Kc. Pyrotechnika muže zpusobit zranení, škody na majetku, navíc muže vyvolávat strach a stres u zvírat a lidí, zejména u detí a senioru.

Porušuje zákony

V historickém centru Prahy a dalších lokalitách platí zákaz používání pyrotechniky pod pokutou až 100 000 Kč.

Ohrožuje bezpečnost

Odpaly zábavní pyrotechniky výrazně zvyšují riziko požárů. Vystavujete se toxicitě a možné výbušnosti složek.

Poškozuje zdraví

Při neodborné manipulaci hrozí zranění – popáleniny, poškození sluchu, zranění při dopadech petard či raket na končetiny. Vzduch plný toxinů ohrožuje dýchací soustavu i kardiovaskulární systém. Těžké kovy jsou karcinogenní, toxické a poškozující endokrinní systém.

Výbuchy děsí

Děsí zvířata a lidi a způsobují traumata. Psychické následky mohou být dlouhodobé.

Kontaminuje prostředí

Kouřový oblak a spad roznáší vysoce nebezpečné chemikálie. Ty padají na povrch, půdu, zeleň, vodstvo, dýcháme je ve vzduchu. Působí dráždivě, poškozují horní a dolní dýchací cesty lidí i zvířat a živočichů.

Ubližuje zvířatům

Zvířata při jejím odpalování trpí venku i uvnitř. V panice se snaží o únik, naráží do pevných překážek, vozidel, skel či drátů. Následky bývají fatální.

Doporučení a další inforgrafiky najdete také v článku zo roku 2023.

Pro používání volně prodejných pyrotechnických výrobků 31. prosince 2024 a 1. ledna 2025 platí pravidla stanovená vyhláškou hlavního města Prahy.

Vyhláška vychází z negativních zkušeností při používání pyrotechnických výrobků v citlivých částech Prahy, zejména v centru města, na náplavkách, v parcích a v blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jakou jsou například domovy pro seniory. Nevztahuje se však na profesionální ohňostroje, které podléhají povolovací povinnosti podle zákona o pyrotechnice.

Volně prodejnou pyrotechniku je zakázáno použivat na území hlavního města Prahy:

a) v památkové rezervaci v hlavním městě Praze;

b) na vodních tocích, na ostrovech v těchto tocích a na pozemcích sousedících s korytem vodních toků, a to v šířce do 50 metrů od břehové čáry;

c) v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory anebo od domovů pro osoby se zdravotním postižením;

d) na přehradách, hrázích, vodních nádržích, jezech a zdržích a ve vzdálenosti do 50 metrů od nich;

e) na zvláště chráněných územích a ve vzdálenosti do 50 metrů od těchto území;

f) v přírodních parcích a ve vzdálenosti do 50 metrů od těchto parků;

g) ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu Zoologické zahrady hlavního města Prahy, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost.

Zákaz používání tzv. lampionu štěstí

Na celém území hlavního města Prahy je zakázáno používat výrobky, které ke svému neřízenému letu využívají zahřátý vzduch či horké spaliny z vyvíječe plamenného hoření, jako jsou zejména výrobky pod názvem lampiony štěstí, létající lampiony, létající štěstí, létající přání.

Porušení vyhlášky

Na dodržování vyhlášky bude dohlížet Městská policie Praha i Policie ČR. Porušení vyhlášky podléhá správnímu trestu - ve správním řízení je možné uložit fyzické, právnické nebo podnikající fyzické osobě pokutu do 100 000 Kč. Na místě mohou policisté a strážníci uložit pokutu do výše 10 000 Kč.

Zdroj ilustračního obrázku Commons Wikimedia, autor: Štolfa

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.