Dnes můžete sledovat zdarma on-line ve 13:30 vysílání besed k filmům ze 49. Letní filmové školy Uherské Hradiště.
Promítané filmy:
Moudrost traumatu - USA/Kanada 2021 - 88 min. - režie: Zaya Benazzoová, Maurizio Benazzo - české titulky
Film je možné sledovat online na https://thewisdomoftrauma.com/cz/. Z LFŠ je vysílána jen úvodní slovo a diskuse po filmu.
„Trauma je neviditelná síla, která formuje náš život. Formuje to, jak žijeme, jak milujeme a jak dáváme světu smysl. Je to kořen našich nejhlubších ran,"" říká hlavní představitel filmu Dr. Gábor Maté, kanadský lékař maďarského původu, proslulý odborník na závislosti, trauma, jeho léčení a vývoj osobnosti v dětství. Ve filmu nabízí nový pohled na svět, v němž žijeme, i na nás samotné. Gábor Maté je ale hlavně nesmírně moudrý a laskavý člověk, který se nebojí mluvit o svém vlastním traumatu, stigmatizaci a o svém závislostním chování. Zdeněk a Šárka Weberovi jsou oba vyškolení a certifikovaní v terapeutickém přístupu k posttraumatickému stresu, somatic experiencingu, transparentní kruhové komunikaci, systemickým konstelacím, vedení meditací, průvodci přechodového rituálu v přírodě „Vision Quest"" a přes 15 let se věnují individuálním a skupinovým konzultacím v oblasti mezilidské komunikace a osobní a vztahové orientace. Jsou také iniciátoři uvedení dokumentu dr. Gábora Maté - Moudrost traumatu v ČR a na Slovensku a výcviku ve vedeni přechodových rituálů dr. Arneho Rubinsteina. Jsou zakladatelé a vedoucí Institutu prevence a léčeni traumatu z.ú. (www.ilpt.cz)
Fantastická terapie - ČR 2022 - 42 min. - režie: Anna Rotreklová - česky
Film není možné sledovat online, pouze v horší obrazové kvalitě bez zvuku jako součást absolventské práce na webu Opavské univerzity. Doporučujeme trailer k filmu - https://www.youtube.com/watch?v=tVmWwHpbT7g
V dokumentárním filmu je představen slibný způsob léčby některých duševních nemocí, který je založen na psychoterapii a na užití psychedelicky působící látky. Jde o psychedeliky asistovanou psychoterapii. Dokument byl natočen ve spolupráci s jedinou klinikou u nás „Psyon – Psychedelická klinika“, která tuto léčbu umožňuje. Ve snímku zaznívají výpovědi odborníků, ale i klientů. Anna je režisérkou filmu Fantastická terapie, který je jejím absolventským dokumentem oboru Multimediální techniky na Slezské univerzitě. Autorka však není jen studentkou filmu, již dříve vystudovala Psychologii, Adiktologii a Sociální patologii a prevenci. Téma rozšířeného stavu vědomí režisérku dlouho zajímalo a filmem by ráda dosáhla většího povědomí o psychedelicích jako možných nástrojích léčby.
Průvodní text bloku
Trauma je neviditelná síla, která formuje náš život. Formuje to, jak žijeme, jak milujeme a jak dáváme světu smysl. Neléčené trauma vede k závislostem, depresím a bezmoci. Obrovský nárůst počtu lidí s depresí a závislostmi jen ukazuje, v jak těžkém stavu lidstvo je. Prostřednictvím dvou filmů, Moudrost traumatu a Fantastická terapie, které ukazují možnosti řešení a léčení a následných besed, se pokusíme v problematice traumatu trošku více zorientovat. Pozvání k besedě přijal Zdeněk Weber a Anna Rotreklová a Eva Césarová (www.evacesarova.cz).
O letní filmové škole
Myšlenka pořádání letního filmového semináře určeného pro zástupce filmových klubů vznikla už v šedesátých letech. První takové setkání proběhlo v roce 1964 v Čimelicích a zúčastnilo se ho necelých padesát filmových nadšenců. Promítaly se kvalitní umělecké filmy, na které divák v běžné distribuci nemohl narazit, přednášky vedli naši přední filmoví odborníci. Cílem bylo umožnit setkání organizátorů a lektorů filmových klubů a prohloubení jejich odborného vzdělání.
Původní akce, uzavřená jen pro členy filmových klubů, se postupně rozrůstala. V dalších třinácti letech se filmová setkání pořádala v Písku, nejprve pod názvy Seminář filmových klubů a Seminář pro členy filmových klubů, od roku 1975 poprvé jako Letní filmová škola. Tehdy se LFŠ zúčastnilo asi 250 návštěvníků. Od roku 1978 se místa pořádání střídala, na začátku osmdesátých let, když se akce poprvé konala v Uherském Hradišti, se jí zúčastnilo již více než 500 návštěvníků.
Poté organizátoři ve snaze o udržení LFŠ stabilizovali účast pravidlem o omezeném počtu zájemců z každého filmového klubu. Akce se až do roku 1989 potýkala s hrozbou zákazu ze strany komunistické moci, po převratu však přestala být pro návštěvníky výjimečná a došlo k oslabení účasti. Pro úspěch v letech 1981 – 1984 byla LFŠ znovu (už natrvalo, kromě roku 1997, kdy se kvůli povodním konala v Jihlavě) přesunuta do Uherského Hradiště, v roce 1992 však přijelo jen 250 návštěvníků a organizátoři byli nuceni začít měnit celkovou koncepci akce.
Od roku 1993 je tak LFŠ otevřena pro každého zájemce, zvýšil se počet promítaných filmů, festivalových hostů, rozšířil se i program odborný a doprovodný a zvýšil se počet promítacích míst (do roku 1992 se během devíti dnů promítalo maximálně čtyřicet představení v jednom kině). Letní filmová škola je dnes jednou z nejzásadnějších kulturních akcí hostících na přelomu července a srpna tisíce filmových fanoušků.
Web LFŠ - https://lfs.cz/
Celá Letní filmová škola se koná od 28. července do 3. srpna v Uherské Hradišti.
Zdroje textů: web LFŠ
Obrázek: zdroj