Nový informační web chce varovat před nebezpečím poranění elektrickým obloukem. Nabízí výukové materiály do škol.
Profilovka
27. 07. 2024.

Jedním z nejzávažnějších úrazů, který má často fatální následky, je úraz elektrickým proudem. Snížit počet takových úrazů a zvýšit povědomí žáků a studentů o rizicích, která představuje elektrický oblouk – to jsou cíle preventivního projektu pro školy, jehož hlavním heslem je: Nemusíš se dotknout, stačí se jen přiblížit. V rámci projektu jsou od letošního roku k dispozici nové webové stránky www.elektrickyoblouk.cz, na kterých je srozumitelnou formou vysvětlen ničivý účinek elektrického oblouku na lidský organismus a nabízí výukové materiály pedagogům. 

Edukativní projekt je určený žákům 8. a 9. tříd základních škol a studentům 1. až 4. ročníků středních škol. Cíl je jasný: snížit počet úrazů způsobených elektrickým proudem. Ty se sice v posledních letech snižují, ale i tak je ročně v ČR v průměru 400 takových poranění, z toho počtu cca 170 případů tvoří děti. A v tomto ohledu jsou právě letní prázdniny rizikovým obdobím. Žákům a studentům web tato rizika srozumitelně vysvětluje a nabízí i možnost shlédnout i ve speciálně natočeném videu, které zahrnuje kromě informací o tom, jak funguje elektrický oblouk, také známý příběh Simony Riedlové, jež utrpěla vážný úraz elektrickým proudem.
Web má nabídku také pro pedagogy. Najdou v ní kompletní sadu materiálů pro flexibilní výuku rizik elektrického oblouku, výukové video v české i anglické verzi, a dokonce i test v MS Teams v lehčí i těžší obtížnosti.
Na přípravě projektu spolupracovaly distribuční společnost EG.D, VUT Brno, 3. Lékařská fakulta UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, SŠEE Sokolnice, Správa železnic a spolky Bolí to a Burn Fighters.

„Zvláště s ohledem na blížící se letní prázdniny chceme veřejnost, a především děti a mladé lidi, upozornit na rizika elektrického oblouku a přimět k větší opatrnosti. Budeme proto rádi za sdílení odkazu na naši novou stránku učitelům, vedoucím zájmových organizací a kroužků či dalším jednotlivcům, kteří ji mohou využít na správných místech,“ shodují se autoři projektu. 

Elektrický oblouk -Trailer CZ from Adizo iMedia production on Vimeo.

Použité citace:

Doc. MUDr. Robert Zajíček, Ph.D., přednosta Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocniceKrálovské Vinohrady:
„Úrazy, které způsobí elektrický proud, patří k těm nejzávažnějším. Bohužel se pojí i s vysokou úmrtností. Nejedná se jen o vnější zranění, které člověka postihne. Poškozeny bývají i další důležité orgány. Zranění způsobená elektrickým proudem jsou často spojována i s dalšími traumaty, například zlomeninami po pádu. Následky takových poranění bývají pak celoživotní. I když současná medicína v léčbě tak komplikovaných úrazů dokáže mnohé pacienty zachránit a zabezpečit jim dobrou kvalitu života, tak vůbec nejlepší je, pokud se žádné zranění nestane. I proto se snažíme podporovat prevenci  a edukaci. Myslíme si, že pokud veřejnost pochopí některé fyzikální jevy spojené s účinky proudu na organismus, úrazů elektrickým proudem bude ubývat.“


Ing. Pavel Čada, Ph.D. , místopředseda představenstva EG.D, a.s.:
„V domácnostech i jinde roste počet elektrických zařízení, rozvíjí se elektromobilita, připojujeme stále více solárních systémů včetně baterií, zkrátka lidé se v důsledku energetické tranzice a decentralizace energetiky setkávají s elektřinou stále častěji. Elektřinu berou jako automatickou součást svých životů, ale přitom si málokdy uvědomují, jak může být setkání s ní nebezpečné. V EG.D to víme, a proto se dlouhodobě věnujeme prevenci a vzdělávání nejen u svých zaměstnanců, ale máme i spoustu zajímavých edukativních projektů pro veřejnost. Naším cílem je, aby úrazů elektrickým proudem ubývalo a ideálně se vůbec nestávaly.“


Mgr. Simona Riedlová, její příběh a zážitek je popsán ve zmíněném videu:
„V klipu chci na svém příběhu ukázat, že elektrický proud dokáže být nebezpečný. Lidské tělo je jako vodič. Elektřina do těla vstoupí a opět z něho vystoupí. A může se to stát, aniž byste se věci pod napětím vůbec dotkli, jako se to stalo mně. V sedmnácti letech jsem vyšplhala na vagon, který byl pod zapnutými trolejemi. Neuvědomila jsem si nebezpečí, a zranil mě elektrický oblouk. Měla jsem popáleniny na polovině těla, dlouho jsem se léčila a začlenit se zpátky do běžného života mi trvalo dva roky. Lidé by měli vědět, co se jim může kvůli jejich neopatrnosti stát.“ 

Převzatá tisková zpráva.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image