Nová výstava v NTM: Cesta (jednotným) časem

Národní technické muzeum otevírá výstavu Jednotný Elektročas. Hlavní důvody, proč byla výstava připravena na rok 2023, jsou dva. Letos uplyne sedmdesát let od založení podniku Elektročas a rovné století pak od vzniku firmy Jednotný čas. Výstava se zabývá jednotným časem také jako civilizačním fenoménem.

Návštěvníkům na dominantním funkčním exponátu připomene, jak fungoval jednotný čas ve veřejném prostoru, školách i továrnách v době sedmdesátých let, mezi raritami je k vidění ústředna z chemické továrny nebo americké kontrolní hodiny tzv. píchačky z přelomu 19. a 20. století.

Strohé černobílé ciferníky podružných hodin, jejich cvakání v rytmu minutových impulsů, zašustění kovového lístku číslicových hodin...

Vjemy a poetika pro střední a starší generace důvěrně známé, pro generaci mladší a nejmladší poněkud vzdálené. Co to vlastně jsou podružné hodiny a jaký je jejich princip?

„Systémem jednotného času rozumíme soustavu synchronizovaných elektrických hodin, které zobrazují v továrnách, veřejných prostranstvích, na úřadech, ve školách a nádražích jednotný centrálně distribuovaný časový údaj. Ústředním prvkem celé soustavy je vždy zdroj časové informace, přesné tzv. mateční (hlavní) hodiny nebo ústředna, vysílající v pravidelném, minutovém nebo půlminutovém rytmu po kabelu elektrickým impulzem časový signál i do periferie, podružných hodin, kterých může být v systému od několika málo desítek po několik set,“ vysvětluje kurátor časoměrné techniky Národního technického muzea David Hamr, autor aktuální výstavy Jednotný Elektročas, a pokračuje: „Podružné hodiny jsou technicky vzato prostými počítadly elektrických impulzů. Kromě hodin hlavních a podružných mohou být součástí systémů jednotného času zdroje zvukové signalizace (školní zvonky, sirény pro signalizaci pracovních směn v továrnách), automatické mechanismy zapínání osvětlení, nebo v průmyslu reléové systémy pro vypínání strojů či dalších zařízení a rovněž systémy pro kontrolu i evidenci zaměstnanecké docházky, kdysi tak ,oblíbené' docházkové hodiny ,píchačky'.“

A jak se výraz píchačky“ vlastně zrodil, umožňuje pochopit exponát z přelomu 19. a 20. století – výrobek americké firmy ITR. Namísto pozdější karty bylo nutno vsunout tyčku do příslušného otvoru v perforovaném kole a klikou mechanismus pootočit...      

A proč Elektročas? Výstava je i první ucelenou prezentací nořící se do historie významného výrobce a dodavatele časoměrných systémů, pražské firmy Elektročas, vzniklé roku 1953 navazující na prvorepublikový podnik Jednotný čas založený v roce 1923. Tento podnik v druhé polovině minulého století zajišťoval chod soustav jednotného času ve školách, výrobních provozech, úřadech, dopravních terminálech a na jiných veřejných místech, a to nejen na území bývalého Československa, ale v celém hospodářském prostoru RVHP.

Výstava se koná ve výstavním sále v přízemí Národního technického muzea od 5. dubna do 8. října 2023.

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image