Kriminalisté znají již více než čtyřicet tisíc poškozených, kteří byli podvedeni. Jedná se o nejrozsáhlejší případ podvodu postavený na důvěře, solidaritě a lidském dobru.
Již na začátku loňského roku jsme zveřejnili případ podvodů a dopadení organizované skupiny osob, která již od roku 2020 vybírala od důvěřivých lidí peníze na nadaci pro hendikepované a nemocné lidi. Celý případ však v průběhu vyšetřování narostl do obrovských rozměrů. Kriminalisté díky velmi usilovné práci a kolegům z analytického oddělení propojili řetězec poškozených, kteří byli taktéž podvedeni a přispěli na podvodné sbírky. Kriminalisté jako první přišli na způsob, jak odhalit tyto podvody a připravili metodiku na základě které, nyní postupují i další kriminalisté v naší republice.
Celý příběh začal v roce 2020, kdy se několik známých rozhodlo „ rychle vydělat peníze“. Společně přišli na nápad, že založí nadaci pro nemocné a hendikepované lidi a začnou prostřednictvím telefonu obvolávat lidi a žádat je o příspěvek.
V úplném začátku oni sami postupně obvolávali lidi ze seznamu, který získal jeden z podvodníků ve svém bývalém zaměstnání. Lidem vždy přeříkali věrohodnou historku, že zastupují nadaci a hledají dárce, kteří by přispěli např. na vozík pro hendikepovanou malou holčičku, na rehabilitační pomůcky pro nemocného chlapečka, na vozidlo pro těžce nemocného a další podobné účely. Jako součást podvodu vymysleli, že jim jako dárek domů zašlou výrobek z chráněné dílny, kde tito lidé pracují, plus certifikát o příspěvku nadaci. V případě, že někdo projevil zájem o pomoc nemocným, podvodníci mu domů poslali prostřednictvím doručovací společnosti balík s „dárkem“ na dobírku, za který zaplatili předem dohodnutou částku, která měla sloužit jako příspěvek nadaci. Samotný dárek, balné a poštovné uváděli, že je na náklady nadace. Peníze, které zaplatili při převzetí baličku, se pohybovaly od několika stovek korun až k několika tisícům korun. Chráněná dílna byla další pouhým výmyslem a předměty, které jim podvodníci zasílali, nakupovali ve velkoskladech za naprosto směšné částky nebo je vyráběli sami. Jednalo se např. o vařečku, svíčku nebo malého andílka. Tímto, ale celý podvod teprve začal.
V okamžiku, když zjistili, že je v naší zemi mnoho hodných a důvěřivých lidí, kteří jsou ochotni přispět na nemocné, svůj „business“ rozjeli ve velkém. Pronajali si několik kanceláří, kde zřídili call centra a najali několik lidí. Ti měli za úkol pokračovat v obvolávání dárců a jako odměnu dostávali podíl z každého zaplaceného balíčku. Jejich výdělek se tedy odvíjel od toho, kolik důvěřivých lidí přesvědčí. S vidinou vysokého výdělku neváhali a mnohdy používali metody založené na psychickém nátlaku a emocionálním vydírání.
Kriminalisté v rámci prošetřování celého případu zjistili, že skupina používala databázi přibližně jednoho milionu telefonních čísel, kdy poměr úspěšných telefonátů byl přibližně 100/1. Najatí operátoři museli provést přibližně sto telefonátů, z nichž se jim podařilo jednoho člověka přesvědčit, aby si balíček objednal.
Do současné chvíle se podařilo kriminalistům zjistit, že podvedli více než čtyřiceti tisíc dvě stě důvěřivých lidí a vybrali více než šedesát čtyři milionů korun. Během jejich působení několikrát změnili název nadace (Nadační fond snů a nadějí, Nadační fond snů a nových nadějí, Nadační fond Happy Days Kids), zřídili několik různých netransparentních účtů, které patřili jejich firmám a kde většina peněz zmizela. Část peněz používali na hrazení nákladů spojených s provozem call center (nájem, energie, platby operátorům, zaměstnanci a mnoho dalšího). Aby svou trestnou činnost skupina co nejvíce zastřela, malou část z vylákaných finančních prostředků používala na charitativní účely, což pak přes sociální sítě a webové stránky nadace prezentovala veřejnosti. Tím se snažili vzbudit důvěru u dalších dárců.
Kriminalisté od posledního zveřejnění případu postoupili nejen v odhalení dalších mnoha tisíců podvodných, ale také obvinili dalšího člena této organizované skupiny. Celkem tak v souvislosti s podvody obvinili již deset osob pro podezření z trestného činu podvod. Jelikož se tohoto jednání dopouštěli jako organizovaná skupina a svým jednáním způsobili škodu velkého rozsahu, v případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody v délce až deseti let.
V této souvislosti bychom chtěli varovat všechny občany, kteří se rozhodnou pomáhat druhým, aby byli velmi obezřetní a vždy si prověřili, komu svoje peníze darují. To se týká nejen společností volajících lidem z důvodu pomoci pro nemocné lidi, opuštěná zvířata, útulky nebo na obnovu válkou poničených oblastí, ale také pořádaných sbírek vybíraných na ulici či propagovaných prostřednictvím internetu a sociálních sítí.
UPOZORNĚNÍ! Kriminalisté znají totožnost všech poškozených, kteří si zaslaný balíček od nadace vyzvedli a postupně je budou kontaktovat! V současné chvíli tedy nepotřebujeme, aby nám poškození volali a kontaktovali nás.
kpt. Eva Kropáčová