Převzato z DIGIKOALICE.CZ
Nedostatek žen v ICT průmyslu je stále velkým problémem nejen v Evropské unii, ale také ve Slovinsku, České republice a na Slovensku. Podle studie Eurostatu z roku 2020 tvoří ženy pouze 17 % ICT pracovníků v EU. Tento trend se projevuje i ve Slovinsku, kde pouze 15 % ICT pracovníků tvoří ženy, oproti 20 % v České republice a 23 % na Slovensku.
Čtvrtý čtvrtek v dubnu probíhá tzv. Girls Day, tedy „Den dívek v ICT“. Tento den je věnován dívkám s cílem zvýšit jejich počty v oblasti v ICT a slouží k podpoře rovných příležitostí. V rámci tohoto dne se usiluje o zvýšení zájmu dívek o ICT a o vytvoření rovných podmínek pro jejich vzdělávání, kariéru a rozvoj v tomto odvětví.
12 inspirativních žen z Česka, Slovenska a Slovinska
V roce 2022 se sešly tři národní digitální koalice – slovenská, česká a slovinská -, aby zvýšily povědomí a povzbudily mladé lidi, zejména dívky, o příležitostech, které nabízí digitalizace, digitální transformace a sektor ICT obecně, prostřednictvím série webinářů “Girls & ICT” (záznamy webinářů najdete níže).
Webináře jednotlivě představovaly 12 zajímavých žen s inspirativními příběhy o jejich profesní dráze a výzvách, které musely překonat, aby se dostaly tam, kde jsou dnes, ve světě IT. Diskutovaly o příležitostech, které digitální transformace přináší, a ukázali účastníkům a účastnicím různé pracovní, kariérní a studijní příležitosti v ICT.
U příležitosti Girls Day chceme poděkovat pravě našim inspirativním ženám, které se podělily o svou kariéru v IT z České republiky, Slovenska a Slovinska.
- Aida Kamisalic Latific, ženská inženýrka roku 2019 ze Slovinska, je vzorem pro mnoho žen ve vývoji softwaru a umělé inteligenci. Její práce a přínos v oblasti aplikované matematiky a informatiky byly několikrát oceněny a její projekty mají široký záběr a uplatnění v různých odvětvích.
- Tanja Bivic Plankar, prezidentka Blockchain Alliance Europe ze Slovinska, je silným hlasem v oblasti blockchainu a digitální identity. Její práce a angažovanost na různých fórech a akcích přispívá k budování lepšího a bezpečnějšího digitálního prostředí pro všechny.
- Eva Pavlíková, CEO česko.digital z České republiky je výraznou osobností v oblasti digitální transformace a bojuje za digitální práva. Její práce a nasazení jsou důležité pro zlepšení digitální gramotnosti a bezpečnosti, a proto mají velký dopad na společnost.
- Eva Nečasová, zakladatelka AI dětem, který se zaměřuje na interaktivní vzdělávání a vývoj aplikací pro děti. Její práce přispívá k rozvoji technologické gramotnosti již v raném věku a pomáhá dětem rozvíjet kreativitu a IT dovednosti.
- Zuzana Molčanová je ředitelkou průmyslového vzdělávání ve společnosti Microsoft na Slovensku. Její práce a nasazení je zaměřeno na zlepšování technologické gramotnosti a digitální inkluze, přispívá k lepší připravenosti a odborné kvalifikaci lidí v IT oblasti.
- Lenka Hlinková založila projekt Ženský algoritmus, který pomáhá ženám získat základní znalosti o programování a ICT. Její práce a nasazení jsou důležité pro prosazování genderové rovnosti v IT a pro lepší zapojení žen do této oblasti.
- Andrea Ubrežiová je produktová manažerka Ministerstva investic, regionálního rozvoje a informatizace Slovenské republiky. Svou prací přispívá k modernizaci a elektronizaci veřejné správy a zkvalitňování služeb státu občanům.
- Anna Záhorčáková je obchodní ředitelkou DITECu a ambasadorkou žen v IT, svými zkušenostmi a odbornými znalostmi pomáhá IT zákazníkům zlepšovat a optimalizovat jejich podnikání, pořádá workshopy pro dívky a soutěž pro středoškolačky v IT.
- Jasna Hengović pracuje jako vývojářka softwaru ve společnosti Cosylab ve Slovinsku. Její práce zahrnuje vývoj a implementaci softwaru pro různá zdravotnická zařízení.
- Lara Topol je první hlavní provozovatelkou jaderného reaktoru v jaderné elektrárně Mochovce ve Slovinsku. Její práce přispívá k zajištění energetické nezávislosti země.
- Barbora Buhnová je profesorka a mezinárodně uznávaná odbornice z Czechitas a Masarykovy univerzity v České republice. Svou činností podporuje vzdělávání žen v IT a zvyšování jejich zastoupení v této oblasti.
- Tereza Bartoníčková je zakladatelkou think-tanku Internetový institut a působí v kybernetických silách v ČR. Její práce přispívá ke zvýšení kybernetické bezpečnosti a ochraně země před kybernetickými útoky.
Záznam webinářů Girls & ICT najdete na
I díky jejich úsilí a práci se stává oblast ICT pro ženy dostupnější a prosazuje se větší zapojení žen do této oblasti. Jejich příklady ukazují, že ženy mohou být také lídry a inovátory v ICT a pomáhají překonávat stereotypy v této oblasti.