Dnes slavíme 28. října, vznik Československa. A já, jakožto patnáctiletý kluk, se začínám ptát, co to vlastně znamená být Čechem v 21. století. Je to jenom mluvit česky, jíst knedlíky a chodit na hokejový zápas? Nebo je to něco víc?
V historii Československa hrály klíčovou roli mnohé významné osobnosti, jako Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Milan Rastislav Štefánik a další. Tito lidé bojovali za samostatnost a práva našeho národa. A já si myslím, že právě jejich úsilí nám může dát odpovědi na otázky, které nás zajímají.
Tomáš Garrigue Masaryk, nebo jak mu říkáme "TGM", byl prvním prezidentem Československa. Byl chytrý a moudrý muž, který věřil v demokracii a práva všech občanů. A právě tato hodnota demokracie je něco, co bychom měli mít v srdci i dnes.
Edvard Beneš byl další důležitou osobností. Stal se druhým prezidentem naší země a bojoval za to, aby Československo bylo uznáváno mezi světovými národy. A dělal to s láskou k vlasti a snahou o mír.
A co Milan Rastislav Štefánik? Byl to výjimečný vědec a průzkumník, který se zasloužil o spojení naší země se světem. Létal na balónu, fotografoval hvězdy a cestoval po celém světě. Jeho odvaha a snaha o poznání jsou pro mě inspirací.
Ale zpět k otázce, co to znamená být Čechem dnes? Vlastenectví a hrdost na svoji zemi jsou důležité hodnoty, ale myslím, že bychom neměli zapomínat na to, že jsme také součástí světa. Měli bychom být otevření novým věcem, novým lidem a novým myšlenkám.
Dnes, ve 21. století, se národy stávají stále více propojenými. Internet nám umožňuje komunikovat s lidmi z celého světa a sdílet nápady. Je to skvělá věc, která nám umožňuje rozvíjet se a učit se od druhých.
A co se stalo s tou starou otázkou, co to vlastně znamená být Čechem? Jsem přesvědčen, že to znamená být hrdý na svoji zemi, ale také být otevřený světu a schopen spolupracovat s lidmi různých kultur. Můžeme být vlastenci, kteří se nebojí změn a nových výzev.
V dnešní době se také setkáváme s různými názory a neshodami ve společnosti. Ale možná bychom měli vzít si příklad od TGM a Edvarda Beneše a hledat společné hodnoty a cíle, které nás spojují. Demokracie, lidská práva a mír by měly být věcmi, na kterých stavíme naši budoucnost.
A tak slavíme 28. říjen, den, kdy vzniklo Československo. Ale nejenom jako historickou událost, ale také jako příležitost přemýšlet o tom, jak budujeme naši budoucnost. Možná, že právě my, mladá generace, budeme mít klíč k tomu, jak být hrdými na svou zemi a zároveň otevření světu.
V den státního svátku jsme článek nechali napsat generativní model ChatGPT3.5, obrázek vygenerovaný BING/CREATE. Použité prompty: "Napiš mi fejeton jazykem patnáctiletého dítěte, který se bude zamýšlet nad českým státním svátkem ke vzniku Československa, které Češi slaví každý rok 28. října. Prosím o maximálně 300 slov. Fejeton by měl položit kritickou otázku, co je a není český národ, jakou hodnotu má vlastenectví v 21. století. Prosím zvýšit na 1000 slov a doplnit jména nějakých historických osobností, které se podílely na vzniku československa v roce 1918."
Mimochodem, zkusili jste si někdy otázky z testu nutného pro cizince k zisku na české občanství?