Tento týden vyšlo 6. číslo magazínu Mít domov, který vydává MPSV rámci projektu MPSV „Podpora sociálního bydlení a jeho systémové zavádění v ČR“ (OPZ+). Aktuálně na téma „Mladí dospělí v bytové nouzi“.
Šesté číslo magazínu Mít domov nabízí opět novinky z ČR a ze světa, a to nejen z oblasti sociálního bydlení. V dávkové oblasti se magazín věnuje příspěvku na bydlení a jeho vztahu k nezkolaudovaným bytům a zaopatřovacímu příspěvku. Hlavním tématem jsou však mladí dospělí: v článku Kláry Chábové se dočtete o úskalích a těžkostech, které provází mladé lidi opouštějící ústavní výchovu. Dále v magazínu naleznete několik článků, které se věnují Housing First for Youth nebo text věnující se včasné prevenci ztráty bydlení, která začíná již na školách. Najdete zde opět i rozhovory, tentokrát s vedoucí týmu Housing Youth NADĚJE, a také s Melisou, kterou podporuje organizace Letní dům.
Aktuální magazín, včetně starších vydání, najdete na webu: https://socialnibydleni.mpsv.
V aktuálním čísle nás zaujala zmínka o platformě DO DOSPÉLOSTI. Platforma vznikla v létě 2022 a aktuálně sdružuje 34 organizací, poskytujících podporu a rozvoj mladým lidem se zkušeností s institucionální péčí z různých krajů České republiky. Mezi zakládající členy patří také NF Krok domů, organizace Mimo domov a brněnský Symbios – sdílené bydlení. Hlavními cíli platformy je vytvářet prostor pro vzájemné síťování a propojování zapojených organizací a sdílení dobré praxe, podporovat vzdělávání a osvětu nejen u svých členů, ale také u odborné veřejnosti, rozvíjet dialog a vést konstruktivní debaty spojené se změnou systému péče o ohrožené děti, a v souvislosti s tím se zapojovat do advokační činnosti, která souvisí se změnou legislativy a systému jako takového. Nedílnou součástí platformy je participační skupina mladých dospělých, která sdružuje mladé lidi, kteří mají osobní zkušenost s životem mimo svou biologickou rodinu. Díky jejich aktivnímu zapojení se do připomínkování dokumentů, metodik, sdílení vlastního příběhu a osobních zkušeností, je možné lépe nastavovat systém péče o ohrožené děti a poukazovat na věci, které nemusí úplně dobře fungovat, i když by se na první pohled zdály jako nejlepší řešení. Členem platformy se může stát každá organizace, která působí na poli podpory ohrožených dětí a věnuje se jejich přípravě na osamostatnění a doprovázení. Každý, kdo se zapojí do platformy, souhlasí a podporuje principy spojené se vzájemnou důvěrou, dialogem, respektem a nasloucháním potřeb těch, kteří měli
složité dětství, dospívání a osamostatňování se.