Jste pražská nezisková organizace nebo neformální skupina a máte nápad, jak podpořit ukrajinské uprchlické děti a mládež? Chcete jim pomoci cítit se lépe v nové zemi, navázat dobré vztahy s místními vrstevníky?
Přihlaste se s vaším projektem do naší mikrograntové výzvy. Můžete získat finanční podporu do 25 000 Kč a přístup k odborným školením.
Pozor, informace jsou aktuální ke dni 16. června. Sledujte web výzvy pro aktuální podmínky i informace.
Kdo se může ucházet o mikrogranty?
Prioritně podpoříme organizace, které mají ztížený přístup k existujícím klasickým dotačním titulům (tj. dotacím z veřejné správy, samosprávy, mezinárodních zdrojů, evropských fondů atd.).
- neformální skupiny, kolektivy fungující v Praze (tým dobrovolnictva, známých, přátel, žactva apod. Minimum 2 osoby ve skupině, z čehož jedna osoba starší 18 let)
- nevládní neziskové organizace se sídlem a působením v Praze (spolky, nadační fondy, o.p.s. atd.).
O mikrogrant nemohou žádat subjekty, které realizovaly finanční či materiální sbírku na podporu vojenských účelů. Příjemci grantů nemohou být zaměstnanci UNICEF ani jejich příbuzní.
Pro koho mají být určené aktivity, které podpoříme?
Hlavní cílovou skupinou jsou ukrajinské děti a ukrajinská mládež, kteří přišli do hlavního města v důsledků válečného konfliktu.
Projektu se mohou také účastnit:
- ostatní dětí a mládež žijící v hlavním městě (bez ohledu na státní příslušnost a pobytový status, např. české děti, děti z jiných migrantských komunit, etnických skupin)
- rodič(e) a ostatní pečující o děti z cílové skupiny žijící v hlavním městě
Jaké aktivity podpoříme?
Cílem naší mikrograntové výzvy je podpora aktivit, které přinesou pozitivní změnu v minimálně jedné z těchto oblastí:
- přispívají k začleňování ukrajinských dětí a mládeže s uprchlickou zkušeností do místní komunity, české společnosti,
- směřují k propojování a vytváření harmonických vazeb mezi místními dětmi/mladými lidmi a jejich nově příchozími vrstevníky,
- podporují well-being (kvalitu života) především ukrajinských, ale také českých a ostatních děti a mládeže zejména v oblasti duševního a psychosexualního zdraví,
- přispívají k prevenci genderově podmíněného násilí, vzdělávání v této oblasti, posílení osob ohrožených tímto násilím,
- podporují vztahy dítě - rodič/pečující osoba.
Příklady:
- organizace volnočasových aktivit (např. výtvarných, zájmových kroužků, hereckých dílen, herních večerů, příměstských táborů, výletů apod.),
- vzdělávací aktivity (organizace a vedení výuky např. v rámci adaptační skupiny, vzdělávací semináře, výuka češtiny, vedení kurzu sebeobrany…),
- psychosociální podpora (arteterapie, muzikoterapie, zooterapie, somatická terapie atd.),
- sportovní aktivity (např. soutěže, kroužky…),
- komunitní aktivity (ty, které oslovují obyvatelstvo určitých lokalit, např. v rámci stejného sídliště - sousedské aktivity, ale také sociální komunity např. LGBTQ+ komunita apod.).
Jak budeme vaše nápady bodovat ?
Každý projekt posoudí a bodově ohodnotí komise podle následujících kritérií:
- V první fázi zkontrolujeme formality, tzn. jestli je přihláška řádně vyplněna (žádné informace nechybí a obsahu a rozpočtovým položkám rozumíme) - toto budeme dělat průběžně během přijímání žádostí, můžeme vás proto během příjmů přihlášek vyzvat k doplnění/úpravám.
- Zhodnotíme, jestli navržené aktivity naplňují minimálně jeden z výše stanovených cílů (obsahové odborné hodnocení) a zhodnotíme finanční část (tedy stavbu rozpočtu - jestli finanční náklady na projekt jsou odůvodněné a odpovídají aktivitám vedoucím k cíli).
- Prioritně podpoříme organizace, které mají ztížený přístup k existujícím systémovým dotačním titulům (tj. dotacím z veřejné správy, samosprávy, mezinárodních zdrojů, evropských fondů atd.).
- Prioritně podpoříme neformální skupiny a organizace, jejichž součástí jsou osoby z ukrajinské komunity a jsou aktivními členy a členkami projektového týmu.
Prioritně podpoříme projektové aktivity směřované na podporu obzvlášť zranitelných a znevýhodněných skupin (děti/mládež bez doprovodu, z LGBTQ+ komunity, s hendikepem, děti/mladé osoby ohrožené genderově podmíněným násílím, osoby v autistickém spektru, s ADHD…). - Prioritně podpoříme projekty, jejichž součástí bude zjištění zpětné vazby (zjištění potřeb, očekávání) od účastnic a účastníků (ať už formálními nebo neformálními metodami, např. dotazník, skupinová diskuze/reflexe, pomocí karet atd.).
- Podrobnosti o procesu hodnocení projektů naleznete v sekci “Dokumenty” (Kritéria hodnocení).
Jak na rozpočet?
Pro lepší plánování rozpočtu jsme pro vás připravili finanční manuál. Seznamte se s ním zde.
Další informace
- přihlášku na mikrogranty lze vyplnit na https://form.jotform.com/231442507131343
- kritéria hodnocení mikrograntů
- příjem žádostí do 7. července 2023
- zveme zájemce o mikrogranty na online informační setkání, 23. 6. 2023 od 10 hodin. - odkaz ZOOM
- další informace na webu http://www.vasenapady.icpraha.com/index.html
- časté dotazy http://www.vasenapady.icpraha.com/dotazy.html
- dokumenty http://www.vasenapady.icpraha.com/dokumenty.html
- v případě zájmu kontaktujte Justyna Janowska, j.janowska@icpraha.com, 774 31 99 44
Informace převzaté z webu http://www.vasenapady.icpraha.com/index.html