Mezinárodní projekt MENE TEKEL je nekomerčním multidisciplinárním festivalem s cílem připomínat historické mezníky nejen naší země, ale i dalších států Evropy s přesahem do částí světa, kde jsou porušována základní lidská práva.
Projekt ve spolupráci s odbornými a paměťovými institucemi přináší svědectví o protiprávnosti totalitních režimů. Soustřeďuje se zejména na připomínání odkazu obětí nacismu a komunismu.
Během festivalového týdne se každoročně uskuteční zhruba dvacet žánrově různorodých akcí, oslovujících diváky napříč generačnímu, zájmovému a sociálnímu spektru. Letos ekumenická bohoslužba za oběti totalit v Bazilice sv. Ludmily, konference v Senátu, výstavy Tváře Cejlu, Křesťanský demokrat B. Hostička či Obrázky z Terezína H. Hoškové-Weissové.
Autoři projektu Daniela a Jan Řeřichovi z úcty k odkazu politických vězňů vytvořili otevřenou platformu pro autentická svědectví, uměleckou reflexi i odbornou analýzu doby komunistické diktatury i následky totality nacistické.
V roce 2007 se uskutečnil první ročník festivalu, jehož název odkazuje k Bibli a proroctví o zodpovědnosti každého člověka za své činy.
Mezi hlavní odborné spolupracující subjekty patří Univerzita Karlova, Ústav pro studium totalitních režimů, Ministerstvo kultury, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní archiv. Každoročně vstupují do programové skladby další erudované instituce či občanské iniciativy, reflektující záměr projektu, který je v evropském prostoru považován za zcela ojedinělý.
Festival MENE TEKEL se koná vždy v týdnu kolem historického data 25. února, kdy v roce 1948 převzala moc Komunistická strana Československa. Po státním převratu došlo k likvidaci parlamentního demokratického systému a faktické připojení Československa do sovětského mocenského bloku. Začalo čtyřicetileté období strachu, politických procesů, perzekuce církví, selského stavu, občanských spolků a morální devastace celé společnosti.
Působení projektu MENE TEKEL je v kontinuální celoroční spolupráci s hlavními garanty, a především s pamětníky, kteří přinášejí autentická svědectví o dobách nesvobody.
Vyvrcholením celoroční činnosti spolku Umění bez bariér, který je organizátorem projektu MENE TEKEL, je týdenní přehlídka zahrnující výstavy, projekce hraných i dokumentárních filmů, koncerty, divadelní představení, literárně hudební pořady, prezentace tematických knih, interaktivní programy pro školy, besedy a diskuse.
Program festivalu najdete online zde - https://menetekel.cz/cz/program-a-mapa/
Převzatá zpráva z webu menetekel.cz