Každou druhou středu v měsíci v DDM Stodůlky probíhá ZDARMA od 18:00 otevřené setkání rodičů a prarodičů dětí školou povinných, které zajímá smysluplné používání digitálních technologií ve výchově a vzdělávání. Během cyklu 9 setkání ve školním roce se rodiče seznamují s trendy a novinkami v oblasti digitálních technologií a dětí. Setkání jsou realizována v rámci projektu „šablon OP JAK“ DDM Praha Stodůlky, na setkáních spolupracují lektoři Elixíru do škol, Jules a Jimes, FAKESCAPE, TIB a dalších organizací. V červnu na setkání dorazí Adéla Lábusová s představením obsahu webu Labyrint sítě a ráj srdce, který je pro všechny rodiče a další zájemce dostupný ZDARMA. Na závěr celého cyklu setkání si každý z rodičů odnese tipy do svého stylu digitálního rodičovství, ať už jste více ochraňujícím rodičem nebo liberálním typem.
Přihlašovat na přednášku se můžete ZDE, ale dorazit můžete také bez přihlášení.
Labyrint sítě a ráj srdce
Projekt Labyrint sítě a ráj srdce představuje ucelený přístup ke kyberprevenci, který je založen na vyváženém postoji k digitálním technologiím a koncepci wellbeingu (i digitálního) jako rozvoje dovedností v online i offline prostředí. Online kurz vysvětluje všechna důležitá východiska pro to, jak vést děti, aby jim užívání digitálních technologií dobře sloužilo a nikoliv škodilo. I složitá, komplexní, náročná témata vysvětluje kurz na konkrétních příkladech, příbězích a v dialozích, s ukázkami z praxe, interakcemi, infografikami a s odkazy na další zdroje.
Digitální technologie se staly samozřejmou součástí života dětí a dospívajících, a proto také častým tématem diskuzí a otázek výchovného přístupu. Online kurz vám na tyto otázky poskytne vyčerpávající odpovědi a dá návody, jak zajistit dětem a dospívajících podporu, aby jim obrazovky dobře sloužily a neškodily. Seznámíte se s účinným přístupem, který reflektuje pozitivní i negativní důsledky vlivu digitálních technologií v souladu s aktuálními výsledky výzkumů. To, jaké důsledky se projeví, můžeme významně ovlivnit právě podporou, jakou dětem a dospívajícím poskytujeme.
Podstatné je zaměřit se na rozvoj dovedností, v online i offline prostředích. V kurzu představujeme koncepci wellbeingu (celkového zdraví) a digitálního wellbeingu a vysvětlujeme je na základě aktuálních znalostí o vlivu digitálních technologií na člověka. Dozvíte se vše podstatné: co je wellbeing a co je digitální wellbeing, jak souvisí s rozvojem dovedností, a na základě toho, jak děti vést ke zdravému užívání obrazovek.
V kurzu získáte praktické návody a postupy pro to, jak realizovat účinnou prevenci negativních důsledků digitálních technologií, a obdržíte všechny důležité odkazy na další zdroje, videa, audia a aktivity. Utříděný seznam všech odkazů obdržíte po absolvování celého kurzu. Pedagogičtí pracovníci obdrží na konci kurzu aktivity do výuky pro podporu digitálního wellbeingu. Získáte ucelený vhled a návod, jak děti provázet online prostředím.
Zdroj obrázek NPI