Knihofil a Elixír do škol spojují síly na Praze 13. Využijte místní půjčovnu knih o dětech, rodičích a učitelích v digitálním světě.

Profilovka
05. 09. 2023

Máte doma plno přečtených knížek, na které sedá prach? Nebo si naopak (už) nechcete kupovat další tituly a v knihovně mají pořád rozpůjčováno? Pak se určitě mrkněte na stránky Knihofila. Na jeho web můžete nahrát knížky, které jste ochotní půjčovat ostatním, nebo si naopak vybrat z nabízených titulů. Hlavní myšlenkou živé knihovny je propojování čtenářů s podobnými zájmy nebo předmětem studia ve stejném místě bydliště. 

Na Praze 13 spouští portál iPRAHA13.CZ ve spolupráci s Elixírem do škol a KNIHOFILEM živou půjčovnu knih mezi učiteli a rodiči, zejména se zaměřením na digitální rodičovství, online bezpečí dětí a digitální dovednosti dětí i dospělých. Elixír do škol běžně ve svých centrech půjčuje pravidelným účastníkům center Elixíru (učitelům) učební pomůcky, knihy či deskové hry. V pilotním režimu jedno takové centrum na Praze 13 realizuje spolek Tvořivá informatika s Baltíkem v učebnách FZŠ Trávníčkova ve spolupráci s DDM Stodůlky.

Již nyní můžete navštívit online poličku knih Elixíru do škol (a také případně druhá polička ZDE) a můžete si rezervovat svůj výtisk knihy k vyzvednutí hned tuto středu 6. září mezi 15:00 a 19:00 ve sborovně na akci Domeček s příchutí kouzel a magie v Centrálním parku nebo v dalších měsících vždy na setkání Elixíru do škol na Praze 13 nebo dle dohody i v jiných termínech a časech. Pokud nechcete zatím využít pro knihy Elixíru do škol systém rezervace skrze web KNIHOFILA (spolupráce běží v pilotním režimu), můžete využít rezervaci i na e-mailu redakce@ipraha13.cz. Elixír do škol umí natolik kouzlit, že pokud jste učitelé a nějakou specifickou knihu sháníte a v poličce jí nenajdete, umíme v omezeném počtu nějaký ten kousek i pořídit a půjčit Vám. Ozvěte se včas, případně své vlastní knihy, u kterých si myslíte, že udělají jiným radost, zaevidujte také ve své poličce KNIHOFILA. Případně to uděláme spolu na prvním setkání Elixíru do škol na Praze 13, které bude v rámci spolupráce s DDM Stodůlky a TIB realizováno dne 23. října od 15:00 na FZŠ Trávníčkova, v září se Elixír na třináctce sejde online 21. září v 19:00. Již nyní se můžete na obě setkání Elixíru přihlásit v ONLINE formuláři. Knihy půjčíme i rodičům neučitelům. Budeme rádi, když do školy svého dítěte dáte pak info o setkávání učitelů, lektorů a asistentů v rámci Elixíru do škol na Praze 13.

Víc o samotném projektu KNIHOFIL prozrazuje jeden z jeho zakladatelů Petr Houdek.

Můžete ve zkratce představit projekt Knihofil těm, co ho ještě neznají?

Knihofil představuje knihovnu domácích knihoven. Lidé své knihy přidávají prostřednictvím našich stránek. Vložení je velmi snadné – stačí opsat ISBN číslo a titul se s názvem, autorem, obálkou a dokonce krátkou anotací nahraje a vytvoří svůj online obraz. U knihy je vidět, komu patří a kde se nachází. Ostatní čtenáři si pak přes komunikátor můžou požádat o její vypůjčení. Celý proces je transparentní a v každém okamžiku víme, kde se kniha nachází.

Co vás vedlo k tomu, živou knihovnu rozjet? Kdy a jak vznikla myšlenka projektu?

Prvotní myšlenka je stará více než 5 let. Seděli jsme s kamarádem na náplavce a bavili se o knihách, z toho vznikl nápad na projekt KNIHOFIL.

V korporátních strukturách se neustále řeší jen zisk, respektive výnosy a náklady. Je úplně jedno, jestli se hospodářství nachází v krizi, nebo konjunktuře, majitelé nebo vysocí představitelé těchto společnosti chtějí růst a hlavně vydělávat.

Prostřednictvím našeho projektu se snažíme předávat radost. Lidé se mohou těšit, že je někdo úplně cizí požádá o vypůjčení knihy, mohou se podívat do knihovny souseda, kamaráda nebo úplně cizího člověka, mohou zde najít inspiraci ke čtení nebo nám posílat nápady na zlepšení.

Registrace a vkládání knih je zdarma; pokud si chcete začít vypůjčovat od ostatních, je nutné uhradit roční členství ve výši 200 korun. Vybraná první skupinka učitelů z Prahy v našem společném pilotním projektu bude mít tento poplatek zdarma, budeme spolu ladit nastavení systému a sbírat zpětné vazby čtenářů.

Jak dlouho živá knihovna funguje a jaký je o ni zájem?

Knihy si čtenáři předávají fyzicky. Díky COVIDu více než rok a půl byl Knihofil neaktivní. Před pandemií jsme projekt hlavně připravovali. Samotné programování zabralo přes rok času. Projekt jsme také představovali na několika knižních veletrzích, kde nás mile překvapila hodně pozitivní reakce a přátelské vztahy s ostatními vystavujícími. S některými z nich jsem stále v kontaktu.

Nyní rok po pandemii se snažíme aktivity zase zintenzivnit. A zájem o naši knihovnu roste, je jednoznačně větší než před pandemií, což potvrzují každodenní nárůsty nových registrací.

Narazili jste na nějaký problém? Setkali jste se s tím, že někdo knihu nevrátil nebo třeba poškodil? Jak řešíte tyto situace?

Naštěstí jsme zatím takový případ nemuseli řešit, nicméně jsme na to připraveni. Za všechny knihy v naší knihovně ručíme a v případě poškození zakoupíme vlastníkovi výtisk nový. Pokud už daný titul nelze na trhu sehnat, vlastník knihy obdrží finanční plnění.

Plní se vaše představy o fungování živé knihovny podle očekávání? Je něco, co vás překvapilo?

Pandemie naše představy totálně rozbourala. Dá se říci, že začínáme znova, ale každodenní zájem o naši knihovnu nás nesmírně těší a dodává spoustu energie do dalšího snažení.

Co je hlavním cílem Knihofila a jaké plány má do budoucna?

Cílem Knihofila je tvořit komunity čtenářů v jednotlivých městech a vesnicích, sdružovat podobně smýšlející lidi se stejnými koníčky, sportovními aktivitami; studentům umožnit sdílení skript a podobně.

Do budoucna chceme nabídnout takovou knihovnu, kde si každý najde svou hledanou knihu.

Ilustrační foto: COMMONS WIKIMEDIA, autor: Michal Louč

Převzatý a s autorem aktualizovaný rozhovor z blogu POINTA 

Aktualizace 4. března 2024

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image