Vracíme se k události ze 30. května tohoto roku, kdy proběhlo setkání zástupců vedení radnice Prahy 13 se zástupci „Školních parlamentů“ základních škol. Do akce se zapojily školní parlamenty těchto škol: FZŠ BRDIČKOVA, ZŠ KUNCOVA, FZŠ PROF. OTOKARA CHLUPA PeadF UK, FZŠ TRÁVNÍČKOVA a ZŠ JÁNSKÉHO.
V rámci akce děti sepsaly a následně prezentovaly náměty, které školy definovaly na interních jednáních svých parlamentů. O co děti nejvíce žádají? Využili jsme obsahu veřejného zápisu z jednání zveřejněného na webu ÚMČ Praha 13.
- FZŠ Brdičkova prezentovala tyto návrhy a náměty na změny:
- výměna zářivek na škole
- příjezd ke škole (zlepšení)
- VR do výuky (virtuální realitu)
- revitalizace okolí stanice metra Lužiny a Luka
- omezení zástavby (ponechat zeleň)
- otázka, co se bude dít s tzv. Makču Pikču
- více barevných květin do parku
- nový povrch školního hřiště
- oprava tělocvičny (zvedají se parkety, plíseň okolo oken)
- ZŠ Kuncova prezentovala tyto návrhy a náměty na změny:
- revitalizace jezírka v Panské zahradě (zapáchá, zanešené)
- zlepšit dopravní situaci ráno u školy
- výměna podlahové krytiny ve škole (pavilon B3, B4)
- výmalba ve společenské místnosti a nové židle
- vybudovat učebnu VR (virtuální realitu)
- zasíťování WIFI
- vybudovat z velkého atria školy knihovnu a kulturní sál
- kompletně vyměnit osvětlení – špatně svítí, bolí oči, jsou rozbitá
- FZŠ prof. Otokara Chlupa prezentovala tyto návrhy a náměty na změny:
- vyměnit světla ve třídách
- zasíťování WIFI
- kuchyň a jídelna – zlepšit
- klimatizace do kinosálu
- socha vesmírného ptáka – opravit (rozbitá, pomalovaná)
- venkovní pítka – nefunkční
- trávník na venkovním hřišti
- FZŠ Trávníčkova prezentovala tyto návrhy a náměty na změny:
- bezpečnost v dopravě – přechody, semafory, policejní hlídky
- vybudovat hřiště pro starší děti a stanovit na nich pravidla
- zlepšit bezpečnost v Centrálním parku – vybudovat osvětlení kde nejsou
- bezdomovci, opilci – více hlídek PČR
- vyřešit problém s kouřením kolem restaurace U Drsnejch v blízkosti školy
- zamezit volnému pobíhání psů – více to hlídat, víc policejních hlídek
- ZŠ Janského prezentovala tyto návrhy a náměty na změny:
- zlepšit interiér školy (relaxační zóna, snížení stresu = zlepšení produktivity)
- zlepšit areál školy – venkovní hřiště (herní prvky, venkovní učebna)
- větší nabídka volnočasových aktivit na Velké Ohradě – ( skatepark, fyzická aktivita, sociální
interakce)
Jak informuje web ÚMČ Prahy 13, všechny prezentované náměty školami byly předány na příslušné odbory, Odbor školství, Odbor životního prostředí a Odbor dopravy. Zároveň byly předány k rukám místostarostky Marcely Plesníkové, která má ve své působnosti právě oblast školství. Mezi všemi náměty hlasováním členů jednotlivých školních parlamentů byla vybrána témata, která se týkala všech a získala nejvíc hlasů a která budou řešena přednostně.
- Jedná se o tato témata:
- zlepšit bezpečnost v Centrálním parku – vybudovat osvětlení tam, kde není instalováno
- socha Vesmírného ptáka – opravit (rozbitá, pomalovaná)
- revitalizace okolí stanice metra Lužiny a Luka
- omezit zástavbu (ponechat zeleň)
ÚMČ realizuje také IDEATHONY IDEA13, do kterého se zapojují často mladí občané Prahy 13. V roce 2022 proběhl už šestý ročník 24 hodinového nápadového maratonu Prahy 13, kde jste mohli pomoci vyřešit problémy (VÝZVY) naší městské části a zanechat po sobě něco hmatatelného pro budoucí.
Ze života sousední Prahy 5
Na Praze 5 bylo podepsáno 23. června 2023 Memorandum o spolupráci mezi Městskou částí Praha 5 a Domem dětí a mládeže Praha 5. Cílem memoranda je vznik a podpora Parlamentu dětí a mládeže Prahy 5. Ten bude tvořen mladými lidmi, kteří žijí nebo studují na Praze 5. Mezi hlavní náplň bude patřit nejen vyjadřování se k vybraným tématům zastupitelstva MČ Prahy 5 a případně dalších orgánů, ale i pořádání kulturních, sportovních či charitativních akcí nebo participace na akcích konaných na území MČ Praha 5.
“Jsem ráda, že se nám daří otevírat radnici nejen střední a starší generaci občanů, ale i mladým lidem. Jejich pohled na domovskou městskou část, radnici, úřady nebo samotný stát i politiku jako takovou, se formuje právě v tomto věku. Každého člověka, který se zajímá o své okolí jakožto aktivní občan, si velmi vážím. A u mladých dvojnásob,” říká předsedkyně Výboru pro otevřenou radnici Lucie Boudová (PRAHA 5 SOBĚ).
Parlament dětí a mládeže je apolitickou organizací. Městská část Prahy 5 v rámci otevřené radnice se bude snažit tuto možnost komunikovat zejména žákům a studentům základních i středních škol a poskytovat bezplatně prostory pro zasedání Parlamentu dětí a mládeže. Hlavním cílem studentského parlamentu je zapojení mladých lidí do společnosti a zodpovědný přístup k demokracii a zároveň spolupráce na participativních projektech.
„Založení Parlamentu dětí a mládeže vnímám jako další důležitý krok při otevírání radnice Prahy 5. Dáváme tím najevo, že zástupci městské části jsou schopni a ochotni přijímat nápady a podněty zvenčí a těmito nápady se vážně zabývat“, říká Filip Karel (Piráti), radní pro otevřenou radnici, IT a participaci.
Projekt společně iniciovali a připravili nejmladší zastupitel Prahy 5 Henryk Tietjen (SEN 21), radní pro otevřenou radnici Filip Karel (Piráti) a předsedkyně Výboru pro otevřenou radnici Lucie Boudová (PRAHA 5 SOBĚ).
„Celé to začalo, když mi nebylo předchozí radou umožněno vystoupit na zastupitelstvu. Prý jsem byl moc mladý. Rozhodl jsem se kandidovat ve volbách a stal jsem se zastupitelem. V Parlamentu dětí a mládeže Prahy 5 bude mít možnost každý, kdo chce aktivně měnit věci kolem sebe. Jsem vlastně rád, že mě tehdy ke slovu nepustili,“ doplňuje Henryk Tietjen (SEN 21), člen Výboru pro otevřenou radnici.
Radnice počítá s tím, že by měl mít cca 30 zastupitelů a bude navázán na podobné aktivity v rámci města Prahy.
„Založením Parlamentu dětí a mládeže Prahy 5 se mladým lidem otevírá jedinečná příležitost podílet se svými náměty a návrhy na práci radnice Městské části Praha 5. Studentský parlament využívá právní subjektivitu Domu dětí a mládeže Praha 5 a rádi se budeme podílet na jeho činnosti. Naší rolí je být mladým lidem „průvodcem“ při uskutečňování jejich nápadů”, vysvětila na závěr Marie Mertová (ředitelka DDM Praha 5).
Zdroje: web ÚMČ Praha 13, web IDEA13.cz a web ÚMČ Praha 5
Zdroj obrázku Wikimedia Commons, autor: Barocco.