

Podle Předmluvy k Ústavě Světové zdravotnické organizace (WHO, 1948) (155) zdraví neznamená pouze absenci nemoci nebo fyzických potíží. Představuje stav úplné fyzické, mentální a sociální pohody. A přesně tento koncept odráží integrovaná medicína, která mění celkové pojetí zdravotní péče tím, že kombinuje konvenční léčebné postupy s komplementárními neboli alternativními přístupy (CAM).
Integrovaná medicína staví na holistickém pohledu na zdraví a klade důraz na prevenci, zdravý životní styl a vrozené samoléčící schopnosti těla. Vychází z toho, že každý člověk je jedinečný a jeho zdraví ovlivňuje mnoho faktorů, jako je životní styl, strava, fyzická aktivita, duševní nastavení či sociální prostředí. Klíčovou roli hraje vědecký důkaz o účinnosti a bezpečnosti navrhovaných léčebných postupů.
Perfektním příkladem toho, jak starověké praktiky nacházejí své místo v moderní integrované medicíně, je haloterapie, známá také jako solná terapie. Pochází z východní Evropy, kde se věřilo, že solné doly mají léčivé účinky. Mnoho lékařů integrované medicíny po celém světě již zahrnuje solnou terapii do svých léčebných plánů a uznává její potenciál pro své pacienty, přičemž ji často kombinuje s dalšími alternativními terapiemi, jako je akupunktura, masáže, jóga a meditace.
Haloterapie zahrnuje inhalaci mikroskopických solných částicstrong> v kontrolovaném prostředí, obvykle nazývaném solná jeskyně, místnost či kabina. Sůl používaná v haloterapii je bohatá na důležité minerálystrong> jako sodík, draslík, vápník a hořčík, které mají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.
Solná terapie tak nabízí širokou škálu přínosů pro lidské zdraví, a to zejména v těchto oblastech:
Tato tvrzení podporují rozsáhlé vědecké výzkumy, které se haloterapií zabývaly v průběhu posledních desetiletích. Přehled těchto studií, rozčleněný podle jednotlivých zdravotních problémů, naleznete na webových stránkách studia solné terapie INHALEUM.