„Do ničeho se nenutit a prostě otestovat, co tělo vydrží,“ říká lektorka tanečních workshopů pro seniory

Profilovka
18. 10. 2023

Vypláznout jazyk, pořádně zakřičet nebo válet sudy. To není výčet činností, které baví malé děti, ale krátká ukázka toho, co mohou zažívat senioři, kteří chodí na pohybově-hlasové workshopy v pražském divadle Ponec. Tanečnice Lenka Kniha Bartůňková je jednou z lektorek kurzů, kde nikdo neřeší, co si o něm myslí druzí.

Učíte tančit malé děti i seniory. V čem je hlavní rozdíl?

Děti vnímám jako nepopsaný list. Mají bujnou fantazii a reagují intuitivně bez masky. Většinou neudrží dlouho pozornost, a proto musím střídat nejrůznější aktivity. Naopak senioři se umí velmi dobře soustředit, ale nikdy netuším, jestli se během workshopu nevědomky neotevře něco z jejich minulosti, co nemají zpracované. Velmi mě zaujalo, jak senioři, kteří k nám chodí do kurzů, si nepotřebují nic dokazovat. V určitém období je pro vás důležité, co si myslí vaši blízcí, pak ale přijde zlom, kdy už je vám to všechno jedno. A přesně v téhle fázi je většina lidí, kteří chodí k nám na kurzy, a v téhle fázi se vlastně nalézám už i já. 

Co si v rámci workshopů vyzkouší?

Začínali jsme před osmi lety, kdy jsme se s Ridinou Ahmedovou poprvé setkaly. Naše spolupráce byl experiment, kdy jsme se navzájem poznávali společně se seniory, a vznikl tak systém – technika, jak vést Pohybově hlasové lekce. Ridina se věnuje práci s hlasem a já pohybu a tanci. V průběhu času se k nám připojili další tři lektoři, kteří mají zkušenosti z divadla nebo z cirkusového umění. Navzájem se inspirujeme v tom, co na kurzech děláme. Já používám především prvky současného tance a pilates techniky nebo pracujeme s textem. Vše přizpůsobujeme tomu, co zvládnou a dovolí účastníci našich kurzů. Na začátku workshopu se rozehřejeme. Hodně stavíme na práci s dechem a s přítomností. Často si povídáme a zapojujeme osobní zpověď do lekce a do cvičení. Zkoumáme, jak hlas ovlivňuje tělo a naopak. Nikdy seniory do ničeho nenutím. Všichni jsou seznámeni s tím, že se můžou kdykoliv zapojit, anebo prostě zůstanou stranou a pozorují ostatní.

Obrázek: lenkabartunkova-fotoadela-vosickova-083-3

Jak se vyrovnávají s tím, že už jejich tělo něco nezvládne?

Už jsou ve věku, kdy asi nepůjdou tančit někam do baru. Nejde o to, že by nechtěli, ale moc dobře vědí, jak je naše společnost neakceptuje. Myslím, že se seniorům na našich kurzech líbí hlavně to, že se u nás dá „šílet“. Nemusejí řešit, jestli se někdo bude divit, když třeba válejí sudy nebo pořádně zakřičí a řeknou blbý vtip… Jednoduše u nás mají volnost projevit se bez soudu. Vždy jim říkám, že nemá smysl se do něčeho nutit, ať prostě dělají, co potřebují, bez sebekonfrontace. Každý zkrátka pracuje s tím, co má, i když ví, jaké jsou jeho limity. Před lety jsem měla úraz. Bylo mi sedmadvacet, veškerý můj život se točil kolem tance, a najednou jsem nemohla nejen tančit, ale jakýkoliv normální pohyb mě bolel. Dlouho jsem nechtěla přijmout fakt, že najednou nic nemůžu. Podobné pocity zřejmě zažívají senioři na našich kurzech a z toho vycházím. 

Skoro to zní, že se vlastně od sebe učíte navzájem?

Pro mě tyto kurzy byly od začátku výzvou. Když jsem začínala, tak jsem měla malé děti a vídala jsem se především s mými vrstevníky a s jejich dětmi. Byla jsem ve své bublině. Po tolika letech, kdy učím tuto skupinu, si uvědomuji, že spolu stárneme, a to mě baví. Už se známe dost dlouho a skupina se proměnila v přátele. Povídáme si o tom, jak se mají, co jim vadí i co je baví. Vzpomínám si na začátky těchto kurzů, kdy mi jedna seniorka vyprávěla, jak plánuje cestu do Peru. Další mluvila o tom, že chce letět na rogalu, a bylo vidět, že ta skupina lidí, co k nám chodí, si plní sny, které si do té doby nemohli splnit. V počátcích kurzů mi seniorky vyprávěly, že většinu života dělaly, co chtěl někdo jiný: rodiče, manžel, potom děti. A teď, kdy jsou už osamostatněné a nemusejí se o nikoho starat, konečně myslí na sebe a necítí se provinile. Tenkrát jsem měla dvě malé děti. Chodila jsem učit s malou Johankou, kterou jsem měla na sobě v šátku, a tehdy mi došlo, že jsem vlastně na začátku toho celého kolotoče.

Obrázek: lenkabartunkova-foto-adela-vosickova-071

Zmínila jste práci s hlasem. Jak takové cvičení probíhá?

Lidé mají nejrůznější komplexy z dětství nebo ze školy, kdy museli například mluvit nebo zpívat před ostatními. Leckdy se jim kamarádi nebo spolužáci posmívali. Tohle se v člověku usadí na hodně dlouho, a pak se prostě bojíte mluvit nebo zpívat před publikem. Já jsem tohle zažívala na základní škole, a od té doby mám psychický blok. Právě proto říkám seniorům v našem kurzu, že vůbec nejde o nějaký perfektní výkon, ale o to, aby si vůbec zkusili svůj hlas, zvuk, zazpívat si, nebo zakřičet před ostatními. Naše workshopy jsou sice hlavně zaměřované na seniory, ale mohly by být i pro jinou věkovou skupinu, protože psychické bloky s hlasem a pohybem mají všichni. Hlas a pohyb je reakce našeho vnitřního světa.

Pracovala jste řadu let v zahraničí. Liší se nějak přístup k seniorům?

Pět let jsem žila v Německu, pak dva roky ve Španělsku. Spolupracovala jsem na tanečních projektech ve Španělsku, Německu, Francii, Africe, Číně nebo v Jordánsku. Asi největší rozdíl jsem vnímala v jižních státech Evropy, kde jsou mezigenerační vztahy hodně jiné než u nás. Naprosto běžně tam vídáte rodiny, jak jdou na večeři a společenské události. Jsou to nejen rodiče a děti, ale také prarodiče a další příbuzní. V České republice se separujeme. Čím dřív se mladý člověk může odpojit a odejít od rodičů, tím líp, mám z toho ten dojem. Veškeré akce i místa jsou oddělená. V jižních státech tomu tak není. Rodina drží pospolu a je to vidět i v jejich životech a místních zvyklostech. U nás je separovaný životní styl i akce.

Proč u nás není tak běžné mezigenerační propojení?

Asi jde celkově o přístup naší společnosti ke starší generaci. Když v Česku dostanete statut senior - je to zároveň statut, že jste nepotřebná. Senioři mluví o tom, jak se najednou cítí odstrčení. Zcela chápu, proč je ten přístup většinové společnosti mrzí a proč se cítí sami. Mnohdy potkávám na nákupech starší paní, které se dají do řeči, protože zřejmě nemají nikoho, s kým by si popovídaly. Nejde jen o povídání, ale také o to, že jim jednoduše chybí kontakt. Když máte děti, tak se mazlíte s nimi, ale čím jsou starší, tím těch dotyků ubývá. Během našich kurzů jsem mockrát zažila, jak seniory těší, když se můžou někoho dotknout. Někoho prostě jen tak obejmout. 

 

Foto: Adéla Vosičková



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image