Diskuse, komentáře: Stanovisko SANANIMU k televiznímu seriálu ADIKTS

Profilovka
20. 01. 2024

Přebíráme vyjádření organizace SANANIM k novému seriálu ČT ADIKTS. Všech 6 dílů seriálu je dostupných zdarma na službe iVysílání ČT

Náš ústav s potěšením zaznamenal seriál režiséra Adama Sedláka Adikts. Jedná se o součást nové osvětové kampaně z dílny Policie ČR, České asociace pojišťoven a České televize. Chvályhodná snaha přiblížit (nejen) divákům ČT problematiku oboru Adiktologie a užívání drog obecně přinesla opravdu hodnotné ovoce. Je to ovoce, které asi nechutná každému, ale je to ovoce nesmírně cenné. Obdivujeme způsob, jakým autor seriálu doslova vytrolil instituce, které celou kampaň zaštiťují. A poukázal tím na jeden z nejpalčivějších problémů realizace současné protidrogové politiky. Doslova vmetl do tváře institucí všechny ty bezzubé projekty, drogové vlaky, scientologickou prevenci a další nefunkční a často předražené pseudoefektivní prevence. Nebál se vzít na svá bedra přetěžkou roli toho, kdo ukáže nesmyslnost takových projektů a stvořil jejich apoteózu! Za tuto odvahu mu tleskáme a na rovinu říkáme: Bravo! A rovnou se ptáme: Bude to k něčemu dobré? Začneme s penězi na prevenci a léčbu drogových závislostí zacházet uvážlivě a pečlivě? Pokud ano, zaslouží si Adam Sedlák sochu na nádvoří naší terapeutické komunity Němčice! A my mu ji tam postavíme! A navíc ho nominujeme na Cenu Adiktologie, kterou udělují společně Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze, spolu se Společností pro návykové nemoci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Držíme palce! 

Ale vážně. Na seriál se nedá odborně reagovat, protože nemá s adiktologií nic společného. Prezentovat ho jako součást preventivní kampaně je úplně mimo. A destigmatizaci našich klientů bychom uvítali, ale tu seriál podle nás nepřináší, spíše naopak.

Převzato ze stránek SANANIM.

O SANANIMU

SANANIM z. ú. je nestátní neziskovou organizací, která od svého založení v r. 1990 působí v oblasti drogových závislostí. Lidem ohroženým drogami a jejich blízkým poskytuje pomoc v síti programů a služeb, které tvoří komplexní systém prevence, péče, léčby a resocializace. Touto svou činností tak vyvrací stále značně rozšířený mýtus, že závislosti na drogách se nelze zbavit, a napomáhá odstranit stigmatizaci související s užíváním drog, která je v poskytnutí efektivní pomoci často zcela zbytečnou překážkou. Rovněž se aktivně účastní na vytváření protidrogové politiky na všech úrovních státní správy s důrazem na ochranu veřejného zdraví, prosazuje realistický a poučený postup, pokud jde o priority a vytýčené cíle, a zasazuje se o hodnocení efektivity poskytovaných služeb, změnu systému jejich financování a jejich dlouhodobé plánování.

SANANIM vznikl bezprostředně po pádu předchozího režimu s jasnou představou, že s otevřením hranic a směnitelností měny se k nám začnou dostávat ilegální drogy, především heroin, a nastalou situaci bude třeba řešit. Vzhledem k této připravenosti zvládla Česká republika drogový problém lépe než ostatní země, které se po r. 1989 ocitly ve srovnatelné situaci, což v souhrnu přispělo k tomu, že u nás existuje jedna z nejefektivnějších sítí drogových služeb v Evropě.

Většina zařízení SANANIMu pak vznikala jako vůbec první u nás a většina také následně sloužila jako modelová zařízení pro zakládání obdobných zařízení. Již v r. 1990 zahájila činnost první komunita pro drogově závislé u nás - TK Němčice, v r. 1993 vzniklo Kontaktní centrum, jedno z prvních u nás, v r. 1994 zahájily činnost první Terénní programy, o dva roky později první Doléčovací centrum a první Denní stacionář. V r. 1998 byla otevřena Terapeutická komunita Karlov, která umožnila léčbu mladistvých a od r. 2000 také matek s dětmi (pro tyto cílové skupiny je dodnes jediná v ČR). V r. 1997 zahájilo činnost Drogové informační centrum, které jako první využilo internetu jako informačního média v oblasti drog (Drogový informační server), ale také k prevenci (server Primární prevence) a poradenství (anonymní internetová Drogová poradna). Rovněž další projekty byly obdobně inovativní a většinou první u nás. Vznikaly dle potřeb a s cílem vybudovat komplexní systém vzájemně prostupných zařízení, která jsou schopna poskytnout služby klientům ve všech fázích rozvoje závislosti od prevence až po služby zaměstnávání určené pro usnadnění přechodu klientů po léčbě do normálního života.

Dnes se SANANIM soustředí na rozvoj specifických služeb, které jiné organizace u nás neposkytují. Jde např. o péči o závislé matky s dětmi, které se dnes věnují všechna zařízení od jejich záchytu v nízkoprahových službách až po léčbu v Terapeutické komunitě Karlov, jež jako jediná u nás přijímá do léčby matky spolu s dětmi, Terénní program pro specifické supiny, kde se díky práci speciálního týmu daří oslovovat cizojazyčnou a náročnou klientelu, z čehož čerpají ostatní pražské terénní programy, rozvoj Case managementu – péče v přirozeném prostředí klienta, koordinující dosud fragmentované sociální a zdravotní služby či první internetové léčebné intervence u nás, které bourají bariéry dostupnosti (projekty Končím s hraním a Končím s hulením). V roce 2017 jsme zahájili provoz Adiktologické kliniky, která sdružuje několik ambulantních zařízení (Adiktologickou ambulanci pro dospělé i mladistvé, Poradnu pro rodiče, Specializované ambulantní služby CADAS, Gambling ambulanci a Pracovní a sociální agenturu) a umožňuje tak dobrou spolupráci mezi zařízeními ve prospěch klientů.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image