Neoprávněně zaparkovat auto na místě pro invalidy je bezohlednost. Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích na to pamatovala a zpřísnila sankce. Kontrola těchto míst proto patří mezi naše priority. V loňském roce jsme v metropoli odhalili téměř 12 tisíc přestupků v souvislosti s neoprávněným parkováním na místech pro osoby se zdravotním postižením. Za přestupky strážníci uložili 2 313 pokut v celkové výši 1 388 900 korun.
V Biskupské ulici si hlídka všimla Mercedesu, který měl za oknem zjevně neplatný ZTP průkaz. Během prověřování se na místo dostavil řidič a uvedl, že průkaz je vystaven na jeho dceru, kterou do centra přivezl, a měla by být někde poblíž. Když ji ale telefonoval, řekla mu, že je v práci a nemůže za ním přijít. Strážník zavolal na úřad příslušné městské části, která ho vydala, a zjistil, že průkaz byl vydán na zcela jiné příjmení. Na průkazu byl navíc nalepen nepatný ochranný hologram, tedy vzniklo důvodné podezření na falzifikát. Hlídka omezila 71letého muže na osobní svobodě a předala ho k dalšímu opatření hlídce státní policie.
Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání.
Zastaví-li řidič jiného vozidla na tomto parkovišti, jedná se o přestupek, za který mu na místě hrozí pokuta do 1 500 korun, ve správním řízení od 2 000 do 5 000 korun
Stojí-li řidič jiného vozidla na tomto parkovišti, jedná se o přestupek, za který mu na místě hrozí pokuta od 2 500 do 3 500 korun plus 2 body, ve správním řízení pokuta od 4 000 do 10 000 korun a 2 body.
Jsou-li navíc splněny všechny podmínky, může strážník nebo policista nařídit odtah vozidla.
Ilustrační foto DS Městská Policie