60 let v atmosféře – Ústav fyziky atmosféry AV ČR slaví narozeniny

Profilovka
04. 04. 2024

Při příležitosti oslav 60. výročí svého založení připravil Ústav fyziky atmosféry AV ČR experimenty, přednášky a výstavy, které veřejnost zábavnou formou seznámí s výzkumem ústavu od povrchu Země až do vesmíru.

Jak vznikají oblaky a srážky? Jak zní Jupiter a jeho ledové měsíce? Jaký je rozdíl mezi tornádem a hurikánem? Jak ohrožuje měnící se klima naše zdraví? A dá se polární záře schovat do láhve? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví vědci v pátek 5. a sobotu 6. dubna v budově Akademie věd na Národní v Praze.

Šedesáté výročí založení oslaví Ústav fyziky atmosféry AV ČR (ÚFA) s veřejností tím, že představí celý záběr svého působení. „Za 60 let usilovné práce se stihne mnoho zajímavých věcí a výročí je ideálním časem přiblížit naši práci veřejnosti. Během akce na Národní bychom chtěli lidem ukázat široký záběr našeho ústavu. Mimo počasí a problematiky klimatu se naši vědci věnují i výzkumu vyšších vrstev atmosféry a podílí se na výzkumu okolních planet,“ říká ředitel ÚFA AV ČR Radan Huth.

Od silnic k Jupiteru

Během pátečního odpoledne a po celou sobotu se návštěvníci mohou účastnit populárně-naučných přednášek, které zahrnou předpověď stavu silnic, vznik srážek v atmosféře, klimatickou změnu, ale i problematiku stratosféry, ozonu a polární záře i výzkum Slunce nebo planety Jupiter. U odborných plakátů mohou zájemci s vědci diskutovat o současném výzkumu ústavu. Dozvědí se také o historii československých družic MAGION nebo o současných moderních družicích. Dalšími oblastmi, o nichž lidé uslyší, jsou výzkum vyšších vrstev atmosféry i změn klimatu či oblačnosti v Česku na Milešovce.
Seznam přednášek a další informace najdete na webu: https://www.ufa.cas.cz/60-let-v-atmosfere/ Přednášky a grafické instalace jsou určeny především studentům alespoň druhého stupně základních škol a  dospělým, u experimentů se zabaví i mladší děti, které se mohou těšit na ohnivé tornádo představující vznik slabých tornád, tajemné zvuky z vesmíru nebo modely současných kosmických sond. K vidění bude i záložní letový kus první československé družice MAGION 1.

Celá akce je pro návštěvníky zdarma.

Videa pro Vás

Ilustrační foto COMMONS WIKIMEDIA, licence CC, autor: Matthias Süßen

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.