Bydlíte v bytovém domě s vnitroblokem? Pak máte k dispozici skvělé místo, kde si i v městském ruchu lze užívat poklidný čas v zeleni.
Možná ale právě váš vnitroblok zdaleka nepřipomíná onen pomyslný kousek ráje, kde byste chtěli trávit volný čas s dětmi, grilovat, pěstovat zeleninu atd. Pojďme se proto podívat, jak lze vnitroblok efektivně využít, čím jej oživit a jaké výhody vám může přinést. Poradíme konkrétní kroky pro zlepšení kvality života a podporu sousedských vztahů.
Co je vnitroblok? Místo podporující výhody bydlení ve městě
Život ve městě je spojen s mnoha výhodami, ale i nevýhodami – do druhé skupiny patří zejména nedostatek zeleně, chybějící prostor pro bezpečné trávení času s dětmi venku, nemožnost užívat si zahradničení či anonymní sousedské vztahy. To vše ale může změnit vnitroblok – místo obklopené blokovou zástavbou, které lze proměnit v útulný dvorek plný zeleně, kde se budete cítit dobře a bezpečně, v místo ideální pro hraní dětí i komunitní setkávání, jakož i prostor ochraňující před dopad změny klimatu.
Praktické tipy pro zvelebení vnitrobloku
Revitalizace vnitrobloků jsou v poslední době velmi oblíbeným způsobem zlepšení bydlení ve městě. Co vše lze zrealizovat?
Tip 1: Prostor pro děti – dětské hřiště či volná hra dětí
Žije-li v bytovém domě více rodin s dětmi, je přizpůsobení vnitrobloku dětem ideální. V závislosti na dostupných financích i prostoru můžete vytvořit dětské hřiště s prolézačkami, skluzavkami, pískovištěm atd., příp. svépomocí vymezit jen určitý prostor a vybudovat „přírodní“ dětskou zónu, kde si děti budou moci volně hrát. Optimální je zvolit místo s tzv. bloudivým stínem, tedy pod stromy chránícími před přímým sluncem.
Kromě vytvoření bezpečného prostoru přináší toto řešení i možnost využití sdíleného rodičovského dohledu.
Tip 2: Místo pro sousedské setkávání i bleší trhy
Pro podporu sousedských vztahů můžete vnitroblok proměnit v místo, kde se budou všichni rádi setkávat. Stačí do prostoru umístit lavičky, vytvořit kryté posezení, přidat místo na grilování vč. sdíleného grilu, nebo v případě dostatečného prostoru i financí pořídit bazén. Velmi oblíbené jsou také sousedské komunitní bleší trhy, pro jejich pořádání je vnitroblok ideální – můžete se zde potkat, prodat věci z druhé ruky, podpořit cirkulární ekonomiku a mít společné zážitky.
Tip 3: Místo plné zeleně pro odpočinek i zmírnění dopadů klimatických změn
V době přetížení nervového systému v důsledku stresu a shonu je pobyt v přírodě více než žádoucí. Bydlení ve městě moc poklidných míst nenabízí, proto k němu můžete využít vnitroblok. Osázejte jej stromy, keři či nejrůznějšími rostlinami – vytvoříte tak krásný prostor i místo přínosné pro psychické i fyzické zdraví. Navíc zelené plochy zabraňují přehřívání prostoru, zadržují oxid uhličitý, prach i hluk, produkují kyslík a jsou domovem pro hmyz, ptáky i jiné živočichy. Travnaté plochy také zpomalí odtok dešťové vody do kanalizace.
Výběr stromů, keřů a rostlin přizpůsobte prostoru, vhodným řešením jsou ovocné stromy či jedlé keře poskytující úrodu. Rostliny vysazujte na místa, kde se jim bude dařit s ohledem na sluneční svit, kvalitu půdy atd., a chráněné před volně pobíhajícími psy. Praktickým řešením je vysazování popínavých rostlin, které mají nízké půdní nároky a velkou listovou plochu, jež zakryje zdi a zídky a ochladí vnitroblok– vhodné jsou například akébie, plaménky, zimolezy, přísavníky či vistárie.
Pokud se rozhodnete vytvořit ve vnitrobloku zelený kousek ráje, je třeba stanovit pravidla pravidelné údržby – kdo, kdy a jak se bude o zeleň starat.
Tip 4: Zahradničení a kompostování
Vnitroblok lze využít i k pěstování zeleniny, jakož i ke zpracování bioodpadu z domácnosti. Velmi oblíbené jsou vyvýšené záhony, které můžete do vnitrobloku zakoupit, nebo je vyrobit svépomocí. Pokud žije v domě několik zručných lidí, stačí vám sehnat dřevo či dřevěné palety, pořídit si nářadí na práci svépomocí i následné zahradničení, a pustit se do výroby vyvýšených záhonů dle vašich potřeb. Zajímá vás, jak na to? Přečtěte si článek jak vyrobit vyvýšený záhon z blogu českého prodejce nářadí Elespo.
Stejně tak si můžete vyrobit či koupit kompostér, do kterého budete vhazovat bioodpad z domácnosti (odřezky ovoce a zeleniny, kávovou sedlinu, čajové sáčky atd.), jakož i odpad ze zahrady (větvičky, posekanou trávu, uschlé rostliny atd.) a vytvoříte si zahradnický kompost, který lze následně použít jako přírodní hnojivo.
Praktický tip
Při výrobě kompostéru či vyvýšených záhonů nezapomeňte myslet na svou bezpečnost – doporučujeme pořídit si pracovní oděv a pracovní rukavice (široký výběr najdete například v internetovém obchodě výrobce a prodejce pracovních oděvů a ochranných pomůcek Brudra), při řezání dřeva pak nezapomeňte také na ochranu očí, příp. ochranu sluchu.
Tip 5: Efektivní využití dešťové vody – způsob, jak šetřit vodu
Do vnitrobloku můžete umístit nádrže na dešťovou vodu, které využijete pro odvod dešťové vody z okapů, doporučuje odborník z webu https://www.cenyprizemi.cz/ nabízejícího široký výběr nadzemních i podzemních nádrží. Zachycenou vodu lze využít nejen na zalévání při zahradničení ve vnitrobloku, ale v případě velkého objemu i jako užitkovou vodu v domě – například pro splachování záchodu, a šetřit tak nejen vodu, ale i své výdaje.
Jak zrealizovat revitalizaci vnitrobloku a kde získat finance
Na závěr se ještě pojďme podívat na praktickou stránku realizace úprav ve vnitrobloku. V prvé řadě je třeba oslovit všechny vlastníky vnitrobloku a informovat je o záměru (např. formou letáčku ve schránce). Připravte se na to, že jej musíte prodiskutovat se všemi zúčastněnými, a případně i vyhodnotit další podané konkurenční návrhy. Pro debatu uspořádejte osobní setkání, kterého se zúčastní majitelé vnitrobloku, obyvatelé domu (vlastníci i nájemci), jakož i správce budovy. Pokud bude váš návrh spojen s architektonickými úpravami, stavebními či majetkovými pracemi, či bude vyžadovat velkou investici, konzultujte jej s odborníky. K samotné realizaci pak můžete přistoupit svépomocí, nebo si objednat odbornou firmu, což je v rámci SVJ většinou vhodnější variatna.
Problémem často bývá financování – pro realizaci projektu můžete využít peníze z fondu oprav, pokud s tím bude SVJ souhlasit, případně lze na některé projekty spojené s ekologií využít dotační programy, jako je Nová zelená úsporám (např. program „Dešťovka“ pro zachytávání dešťové vody).
______________________________________________________________________ CO VŠE MŮŽETE SE SOUSEDÉ.CZ ZÍSKAT:
-
V naší Poradně, naleznete nejčastější dotazy a manuály pro používání portálu Sousede.cz.
-
Pravidelně pořádáme bezplatné vzdělávací webináře s odborníky, registrace a záznamy naleznete ZDE
-
Pokud hledáte dodavatele služeb, nebo jen radu navštivte naše Tržiště.
-
Informační letáky s výhodami využívání pro Předsedy SVJ a Vlastníky bytových jednotek k vytištění a vylepení na nástěnku v domě.
-
Kompletní přehled funkcí a ceník naleznete přímo na webových stránkách.